» روانشناسی » مشاوره خانواده » آشنایی با نسل B؛ نسلی که به انفجار جمعیت معروف است
مشاوره خانواده

آشنایی با نسل B؛ نسلی که به انفجار جمعیت معروف است

1403/02/07 1050

نسل B یا بیبی بومرها به نام نسل انفجار جمعیت شناخته می شود که در دوران بعد از جنگ جهانی دوم به دنیا آمدند و توانستند اصلاحات عمیقی در جامعه و تغییرات زیادی در عرصه سخنوری بوجود آورند. در این مطلب از موزستان شما را با نسل B یا بیبی بومرها آشنا می کنیم.

 

نسل B چیست و به چه نسلی می‌گویند؟ 

نسل B که به نام کودک نسل انفجار (به انگلیسی : Baby Boomer) یا بیبی بومرها شناخته می شوند ، گروه جمعیتی هستند که بین سال های 1946 – 1964 میلادی و بعد از جنگ جهانی دوم به دنیا آمده اند. نسل بیبی بومر ها در ایران متولدین سالهای 1324 – 1342 هستند. 

 

به دلیل اتمام جنگ جهانی و افزایش امید به آینده ، جمعیت به صورت انفجاری رشد کرد به همین دلیل به کودکان متولد شدن در این سالها ،  نسل B کودکان نسل انفجار گفته می شود. پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که هیچ نسلی به اندازه نسل انفجار جمعیت ، ایده آل گرا نیست. 

 

در ادامه مقاله ویژگی های کلی بیبی بومرها یا همان نسل B را با هم مورد بررسی قرار  می دهیم تا بدانید چطور میتوانید رفتار صمیمانه تری با آنها برقرار کنید و  به شناخت بهتری از آنها برسید. 

 

معرفی نسل B یا بیبی بومر Baby Boomer

نسل B به متولدین سالهای 1946 – 1964 میلادی با 1324 – 1342 خورشیدی گفته می شود. از آنجا که که در این بازه زمانی کودکان بسیار زیادی متولد شدند ، به نام کودکان نسل انفجار Baby Boomer شناخته میشوند. 

 

نسل B در تمام کشورها با توجه به بافت جمعیتی و شناسه های فرهنگی متفاوت وجود دارند به عنوان مثال در ایران که بین سال های 1946 – 1964 مدتی اشغال بود و سپس مشغول بازسازی و اصلاحات گردید ، رشد جمعیتی بعد از سال 1342 شمسی بیشتر شد. 

بومرها گروه جمعیت آماری بعد از نسل خاموش و قبل از نسل ایکس هستند.

 

اغلب افراد نسل B فرزندان نسل خاموش ( 1924 – 1245 ) و والدین نسل X یا سیزدهمی ها و نسل Y یا نسل هزاره هستند. 

افرادی که در سالهای پایانی نسل B متولد شده اند احتمالا یک فرزند از نسل Z هم دارند. 

 

نسل B توانست فصاحت و بلاغت زیادی را در عرصه سخنوری بوجود بیاورد و موفق شد جنبش های اجتماعی زیادی را رهبری کند و اصلاحات عمیقی ایجاد نماید. 

بسیاری از متخصصین ، نسل B را نسل رفاه و رونق اقتصادی در جهان می دانند. 

 

نسل B, خصوصیات مهم نسل B, خصوصیات نسل B

 

ویژگی های نسل B

نسل B یک سری ویژگی ها و خصوصیت های مشترک دارند که در ادامه مقاله به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

 

نسل B و رفاه و رونق اقتصادی دنیا

با این که نسل B در دوران انفجار جمعیت بعد از جنگ به دنیا آمدند ولی به دلیل ایجاد آرامش و ثبات جهانی توانستند رشد اقتصادی و رفاه مالی را تجربه کنند و همین مسئله باعث شده که امید به زندگی در وجودشان رشد کند و شهامت خوبی برای پول خرج کردن داشته باشند.

 

تجربیات زیادی سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی نسل B

نسل B از نظر سیاسی و اجتماعی تغییر و تحول زیاد و عمیقی را تجربه کردند و افرادی با تجربه و دنیا دیده شدند که تغییرات کنونی جهان ، ترس و وحشت زیادی به دلشان نمی اندازد. زمانی  که متولدین نسل B به بلوغ رسیدند ، وضعیت مسکن و ثروت در آمریکای شمالی و اروپا واقعا  عالی بود و توانستند تحصیلات خوبی داشته باشند و در دوران جوانی به فکر بهبود شرایط باشند. 

 

ریسک پذیری و کارآفرینی نسل B

نسل B قدرت تصویر سازی مثبتی دارند و به برند شخصی خودشان اهمیت زیادی می دهند. تمایل زیادی به کارآفرینی داشته و ریسک پذیرند. معمولا در زمینه ایده پردازی حرف زیادی برای گفتن دارند و در جلسات کاری و نشست ها نظرات سازنده ای می دهند. 

 

قدرت خرید بالای نسل B

زندگی و رشد نسل B در دوران طلایی رفاه اقتصادی باعث شده که امید به زندگی بالایی داشته باشند و خیلی خوب پس انداز کنند و قدرت خرید بالایی داشته باشند. براساس مطالعه ای که درباره این نسل انجام شد، بیبی بومر ها سالانه یک تریلیون دلار قدرت خرید دارند و بسیار فعال تر از والدینشان عمل می کنند. 42 درصد بیبی بومرها علاقه خاصی به کار ، فعالیت و رونق اقتصادی دارند و بازنشستگیشان را به تاخیر می اندازند.

 

نسل B, خصوصیات مهم نسل B, افراد مشهور از نسل B

 

سبک زندگی و عادات نسل B

تکنولوژی : افراد نسل B علاقه خاصی به گوشی های هوشمنددارند و بخشقابل توجهی از  آنها از گوشی هوشمند استفاده می کنند. آنها اشتیاق زیادی برای یاد گرفتن نحوه کار با گوشی دارند و در رسانه های اجتماعی به صورت موثر حضور دارند.

 

اینترنت : شاید تصور کنید  اینترنت مخصوص جوانان و نسل Z است ولی نسل انفجار جمعیت هم علاقه زیادی به اینترنت دارند و 33 درصد کاربران اینترنت را تشکیل می دهند. 

بر اساس مطالعات انجام شده 78 درصد بیبی بومر ها اینترنت دارند و 71 درصد آنها از حضور در رسانه های اجتماعی لذت می برند و به شدت به فیسبوک ، یوتیوب و اینستاگرام وابسته اند. بیبی بومرها بیش از هر رسانه اجتماعی دیگری از فیسبوک برای حفظ ارتباط با خانواده و دوستان استفاده میکنند. 

 

پول خرج کردن : نسل انفجار جمعیت بیشتر علاقه دار پولش را خرج فرزندان و علایق آنها بنماید. مطالعه ای که در سال 2012 انجام شد نشان داد والدین متعلق به نسل B حتی بعد از فارغ التحصیلی فرزندانشان به آنها کمک مالی می کنند، از آنجا که آنها از رفاه خوبی بر خوردارند دوست دارند که فرزندشان هم از زندگی خود لذت ببرد. 

 

از هر 5 پدر و مادر بیبی بومر ، 2 پدر و مادر بدهی فرزندان بزرگسال خود را می پردازند در حالی که خودشان هنوز بدهی های خاص خودشان را دارند و براساس برخی مطالعات بعد از مرگ هم بدهکارند. 

 

تفریحات و سرگرمی : نسل B اهمیت چندانی به تفریح و سرگرمی نمی دهد. با این که به تفریح علاقه دارند ولی برای رفتن به یک سفر تفریحی تلاش نمی کنند. البته برخی از اعصای این نسل به هیچ وجه حاضر نیستند که از تفریح و سفرشان چشم پوشی کنند ولی به راحتی از خرج کردن پول برای خرید لباس و مبلمان صرف نظر می کنند. 

 

کار و فعالیت : این نسل معتقد است که وفاداری و سخت گوشی باعث موفقیت در کار است و علاقه زیادی به کارهای تیمی و مشارکتی دارند با این حال ارائه بازخورد را توهین می دانند. برای این نسل چگونگی انجام کار مهم تر از نتیجه کار است و در برابر تغییرات مقاوم هستند. پیرو سلسله مراتب سازمانی اند و تنها چیزی که در آنها باعث ایجاد انگیزه می شود ترفیع شغلی است. 

 

نسل B, خصوصیات مهم نسل B, سبک زندگی برای نسل B

 

بازاریابی کسب و کارها برای نسل B

در صورتی که خدمات ارائه شده توسط شما مربوط به نسل B است و جامع هدف بازاریابی شما بیبی بومر ها هستند ، برای رسیدن به کسب و کار پرفروش باید نکات زیر را رعایت کنید. 

 

• استفاده از زبان رسمی : پژوهش هایی که در زمینه بازاریابی انجام شده نشان می دهد که استفاده از زبان عامیانه و محاوره ای در بازاریابی برای این نسل جواب نمی دهد و کسب و کارها باید برای فروش محصولاتشان از زبان رسمی استفاده کنند. به عقیده متخصصین استفاده از زبان عامیانه باعث ایجاد حس بیگانگی در نسل B می شود و کسب و کار شما را غیرصادقانه می دانند. 

 

• ارائه محتوا مختصر ، مفید و شفاف : برای این که نسل انفجار جمعیت را برای خرید متقاعد کنید باید در کنار استفاده از زبانرسمی ، توضیحاتتان خیلی شفاف ، مختصر و مفید باشد و از کلمات قلنبه سلنبه استفاده نکنید تا مخاطب به راحتی متوجه منظورشما شود. 

 

• نشان دادن مزایای محصولات و خدمات : هنگامی که میخواهید برای نسل B محتوایی تولید کنید باید تمرکزتان را روی معرفی محاسن و مزایای محصولات و خدمات بگذارید. مزایای محصولات را تیتروار و برجسته کنید و در بدنه مقاله در مورد آن توضیح دهید تا حتی اگر مخاطب حوصله خواندن محتوای کامل را نداشت با دیدن تیترها به محتوا پی ببرد. 

 

مسئله مهم دیگر برای نسل انفجار جمعیت در این است که به آن ها بگویید چطور محصول یا خدمت شما از نظر مالی به نفع آن ها است. این نسل به سرمایه گذاری اهمیت  زیادی می دهد و اگر بتوانید آنها را متقاعد کنید که خرید از شما به نفع آنهاست ، اشتیاق خریدشان  چند برابر خواهد شد. 

 

• تهیه ویدئوهای جذاب و کامل : این نسل به ویدئوهای جذاب با توضیحات کامل علاقمند هستند و در این قالب محتوا میتوانند بهتر منظور شما را درک کنند و به خرید تشویق شوند. بهتر است به ویدئوهایتان زیرنویس اضافه کنید که به رساندن محتوا بیشتر کمک کند. 

 

• بازاریابی در گوشی های هوشمند : از آنجا که نسل B علاقه خاصی به گوشی هوشمند دارند و خیلی از کارها را با موبایلشان انجام میدهند میتوانید از محتوای اینترنتی سازگار با گوشی هوشمند استفاده کنید. 

 

• از واژه پیر و سالخورده استفاده نکنید : اگر از واژه پیر و سالخورده برای نسل B استفاده کنید باعث ناراحتیشان شده و مرتکب اشتباه بزرگی شده اید. بکوشید آن ها را خشنود نگه دارید. این نسل سرد و گرم روزگار را چشیده اند و پرسیدن نظرشان و خواندن انتقاداتشان میتواند تاثیر زیادی روی موفقیت کسب و کارتان بگذارد. 

 

گردآوری : بخش روانشناسی موزستان

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×