مذهبی

احکام دینی

احکام کشتن حیوانات در اسلام

1403/05/010 5

در این مقاله از موزستان، با احکام کشتن حیوانات در اسلام آشنا می شوید. در اسلام، کشتن حیوانات به طور کلی جایز است، اما با شرایط و آداب خاصی همراه است.

آرامش سبز

متن مناجات با حضرت رقیه (س)

1403/05/010 6

در این مقاله از موزستان، با چند نمونه از متن شعر و مناجات با حضرت رقیه را آورده ایم. حضرت رقیه (س)، سومین فرزند امام حسین (ع) و عقیله ی کربلا، در واقعه عاشورا بودند که تنها سه سال سن داشتند. اما در آن سن کم، مصیبت های فراوانی را متحمل شدند و شاهد جنایات هولناکی بودند.

آرامش سبز

دلنوشته برای امام حسین (ع)

1403/04/310 7

گاهی اوقات، هر فردی نیاز به درد و دل و راز و نیاز دارد. ولی چقدر خوب که این راز و نیاز و درد و دل را با خدا یا ائمه انجام بدهیم. در این مقاله نمونه هایی از درد و دل ها و چند دلنوشته برای امام حسین آورده ایم.

زندگینامه بزرگان دینی

زندگینامه ابوثمامه صائدی یکی از شهدای کربلا

1403/04/280 13

در این مقاله از موزستان، با زندگینامه ابوثمامه الصائدی آشنا می شوید. ابوثمامه صائدی یکی از یاران امام حسین (علیه‌السلام) است که در کربلا به شهادت رسید. ابوثمامه از یاران امام علی (ع) و از دلاوران عرب و شخصیت‌های سرشناس شیعه بود. وی در کربلا امام حسین (ع) را یاری کرد و سرانجام به شهادت رسید.

اعمال مستحبی

بهترین اعمال مستحبی که یک مسلمان می تواند انجام بدهد؟

1403/04/250 12

در این مقاله از موزستان، با بهترین اعمال مستحبی آشنا می شوید. در اسلام، اعمال مستحبی بسیاری وجود دارد که مسلمانان می‌توانند برای تقرب به خداوند و کسب ثواب بیشتر انجام دهند. تعیین بهترین اعمال مستحبی امری دشوار است، زیرا فضیلت هر عمل به نیت و شرایط انجام دهنده آن بستگی دارد.

احکام دینی

حق الماره چیست و چه حکمی دارد ؟

1403/04/250 13

در این مقاله از موزستان، با حق الماره آشنا می شوید. حق الماره، حقى است که به موجب آن، رهگذر هنگام عبور از کنار باغ بتواند مجاناً و بدون کسب اجازه از میوه از آن بخورد به شرطى که یقین به عدم رضایت مالک نداشته باشد و آسیبى به اصل درخت وارد نکند.

زندگینامه بزرگان دینی

حر بن یزید ریاحی که بود؟

1403/04/250 14

حر بن یزید ریاحی از همراهان حسین بن علی در واقعه کربلا بود.   حر بن یزید ریاحی از همراهان حسین بن علی در واقعه کربلا بود. حر از خاندان معروف عراق و از رؤسای قبایل کوفیان بود. به‌درخواست ابن زیاد، برای مبارزه با حسین فراخوانده شد. او به سرکردگی هزار سوار برگزیده گشت. گفته‌اند وقتی از دارالاماره کوفه، با مأموریت بستن راه بر حسین بیرون آمد، ندایی شنید که: «ای حر! مژده باد تو […]

داروخانه معنوی

دعای اول ماه محرم برای برآورده شدن حاجات

1403/04/170 16

در این مقاله از موزستان، با دعایی برای برآورده شدن حاجات در اول ماه محرم آشنا می شوید. روز اول ماه محرم نیز از جمله روزهای با فضیلت این ماه است. امام صادق (ع) فرمودند: "هر کس در ماه محرم دعا کند، خداوند دعای او را مستجاب می فرماید."

اعمال مستحبی

آیا می توان نماز شب را کوتاه و آسان خواند ؟

1403/04/120 23

در این مقاله از موزستان، با نحوه خواندن نماز شب به صورت کوتاه و آسان بیشتر آشنا می شوید. نماز شب، هدیه‌ای الهی و گامی بلند در مسیر قرب به پروردگار است. اگرچه خواندن نماز شب کامل فضیلت بسیاری دارد، اما برای تشویق هرچه بیشتر افراد به این فریضه ی الهی، می‌توان از روش‌های کوتاه‌تر آن، نیز بهره برد.

زندگینامه بزرگان دینی

عبدالله بن مسعود اولین کسی که قرآن را با صدای بلند تلاوت کرد

1403/04/070 29

عبدالله بن مسعود صحابی پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) بود که سنت اسلامی او را بزرگترین مفسر قرآن زمان خود و دومین مفسر تاریخ می داند. او را کنیه ابو عبدالرحمن نیز می شناختند. در ادامه این مطلب موزستان شما را با زندگینامه عبدالله بن مسعود آشنا می کنیم.

احادیث و سخنان بزرگان

احادیثی از ائمه درباره وقف

1403/04/070 21

در این مقاله از موزستان، با نمونه هایی از احادیث درباره وقف آشنا می شوید. وقف، از ارکان نیکوکاری و سنت‌های حسنه در اسلام است که از دیرباز در میان مسلمانان رواج داشته و مورد تأکید و تشویق ائمه معصومین (ع) نیز قرار گرفته است. در این مقاله، به بررسی دیدگاه ائمه درباره وقف و جایگاه والای آن در آموزه‌های اسلامی می‌پردازیم.

احکام دینی

آشنایی با احکام وقف این سنت حسنه

1403/04/050 30

در این مقاله از موزستان، برای درک عمیق‌تر به بررسی احکام وقف می‌پردازیم. وقف، یکی از سنت‌های حسنه و ماندگار در اسلام است که در آن، مالک عین یا منافع مالی را برای همیشه از ملکیت خود خارج و در راه خیر و برای استفاده افراد یا گروه‌های خاص یا عموم مردم اختصاص می‌دهد. این عمل ثواب و اجر فراوانی برای واقف به ارمغان می‌آورد و در زمره بهترین اعمال پس از مرگ به شمار می‌رود.

اصول و فروع دین

فدیه ی روزه چیست و به چه افرادی واجب می شود ؟

1403/04/050 26

در این مقاله از موزستان، با فدیه روزه آشنا می شوید. فدیه روزه، که به آن کفاره نیز گفته می‌شود، عملی است که در دین اسلام برای جبران روزه‌های نگرفته شده در ماه رمضان انجام می‌شود. این کار برای کسانی که به دلیل ناتوانی جسمی یا عذر شرعی نمی‌توانند روزه بگیرند واجب می‌شود.

احکام دینی

نام‌گذاری فرزند از نظر قرآن و احکام اسلامی

1403/04/050 27

در این مقاله از موزستان، با احکام نام‌گذاری فرزند آشنا می شوید. انتخاب نام نیکو برای فرزند، از جمله حقوق و تکالیف مهمی است که بر عهده پدر و مادر گذاشته شده است. نام، اولین هدیه‌ای است که از طرف والدین به فرزندشان داده می‌شود و در سرنوشت و هویت او نقش بسزایی دارد.

داروخانه معنوی

دعاها و ذکرهایی برای زیبایی صورت از نظر اسلام

1403/03/230 25

در این مقاله از موزستان، با دعاها و ذکرهایی برای زیبایی صورت آشنا می شوید. در اسلام، زیبایی ظاهری به عنوان نعمتی از جانب خداوند تلقی می شود و در عین حال، تأکید زیادی بر زیبایی باطنی و اخلاقی انسان شده است. با این حال، دعاها و اذکاری نیز در متون دینی برای افزایش زیبایی ظاهری، به خصوص زیبایی صورت، بیان شده است.

زندگینامه بزرگان دینی

آشنایی با بزرگترین فرزند امام علی الهادی (ع): سید محمد بن علی الهادی (ع)

1403/03/200 28

ابوجعفر محمد بن علی الهادی (ع) از نوادگان پیامبر اسلام (ص) و فرزند امام علی الهادی (ع) و برادر امام حسن العسکری (ع) بود. شاید برخی انتظار داشتند که او جانشین پدرش امام هادی (ع) شود، اما او پیش از او در شهر پادگانی سامرا در عراق درگذشت. حرم او که مکانی مقدس برای شیعیان اثنی عشری به حساب می آید، در سال 2016 مورد حمله مرگبار به زائران آن توسط شبه نظامیان سنی قرار گرفت.

احادیث ائمه درباره خمس: گنجینه‌ای از آموزه‌ها و رهنمودها

1403/03/160 27

در این مقاله از موزستان، چندین احادیث از ائمه درباره خمس آورده ایم. خمس، یکی از فروع دین است و یکی از واجبات مالی در دین اسلام است که از اهمیت ویژه‌ای در ترویج عدالت اجتماعی، حمایت از مستضعفان و تقویت بنیان‌های مذهب شیعه برخوردار است. درک عمیق‌تر این فریضه و ابعاد مختلف آن، مستلزم مراجعه به احادیث ائمه معصومین (ع) به عنوان چراغ‌های هدایت و منابع اصیل معارف اسلامی است.

×