» اخبار » اخبار کنکور و دانشگاه » آغاز ثبت‌نام پشت کنکوری‌ها جهت ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره
اخبار کنکور و دانشگاه

آغاز ثبت‌نام پشت کنکوری‌ها جهت ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره

1403/02/04 1066

ثبت‌نام متقاضیان و پشت کنکوریها جهت شرکت در امتحانات خردادماه به منظور ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره از امروز آغاز شد. 

به گزارش ایسنا، متقاضیان می‌توانند برای ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره، دروس مورد نظر خود را در نوبت‌های مختلف امتحانی انتخاب و ثبت نام کنند اما به این نکته توجه داشته باشند که هر متقاضی صرفاً یک بار مجاز به ایجاد سابقه و یک بار ترمیم نمره برای هر درس است.

 

متقاضیان این را نیز در نظر داشته باشند که نمرات ایجاد سابقه و ترمیم صرفاً به عنوان سابقه تحصیلی اعتبار خواهد داشت و در کارنامه تحصیلی داوطلبان منظور نمی‌شود لذا ترمیم نمره صرفاً برای ایجاد سابقه و ملاک پذیرش در آموزش عالی لحاظ می‌شود. همچنین در ترمیم نمره، بیشترین نمره تراز هر درس برای محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی لحاظ می‌شود.

 

سوابق تحصیلی در کنکور 1403 تاثیر 50 درصدی دارد لذا برخی از فارغ التحصیلان نظام آموزشی گذشته که قصد دارند سابقه تحصیلی آنها منظور و در عناوین درسی گذشته که نمره کسب کرده‌اند، نمره قبلی را ارتقاء دهند، باید نسبت به ترمیم نمره اقدام کنند بنابراین فارغ التحصیلان یک بار در هر عنوان درسی می توانند نسبت به ترمیم نمره اقدام کنند.

 

متقاضیان اول تا دهم اردیبهشت با ثبت نام در سامانه آموزش و پرورش به نشانی my.medu.ir طبق برنامه امتحانات نهایی خرداد پایه دوازدهم می‌توانند در این امتحانات شرکت کنند به طوریکه با مراجعه به درگاه سامانه مذکور از قسمت ایجاد سابقه و ترمیم نمره / سوابق تحصیلی؛ نسبت به تکمیل اطلاعات و ثبت درخواست خود اقدام کنند.

 

مراحل ثبت‌نام:

انتخاب گزینه ترمیم معدل (از منوی سمت راست، گزینه «ترمیم معدل» را انتخاب کنید)

 

‌انتخاب دروس مورد نظر  (در این مرحله، می‌توانید دروسی که قصد شرکت در آزمون ترمیم معدل آن‌ها را دارید، انتخاب کنید)

 

‌پرداخت هزینه‌ (پس از انتخاب دروس، باید نسبت به پرداخت هزینه ثبت‌نام به صورت آنلاین اقدام کنید)‌

 

‌دریافت کارت ورود به جلسه‌ (پس از تکمیل مراحل ثبت‌نام و پرداخت هزینه، می‌توانید کارت ورود به جلسه آزمون را از طریق سامانه دریافت کنید)

 

مشمولان ایجاد سابقه تحصیلی

به گزارش ایسنا، بر اساس بخشنامه‌ نحوه ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره دروس نهایی دوره دوم متوسطه، مشمولان ایجاد سابقه تحصیلی افراد ذیل هستند:

 

– فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه شاخه نظری داوطلب شرکت در گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی خود 

 

ـ دانش‌اموزان پایه یازدهم که تغییر رشته داده‌اند باید نسبت به ایجاد سابقه در دروس موثر باقی مانده از پایه دهم (رشته در حال تحصیل) اقدام کنند.

 

ـ دانش‌آموزان پایه دوزادهم در صورت انتخاب گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی خود می‌توانند در دروس نهایی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم آن گروه آزمایشی ایجاد سابقه کنند.

 

ـ در صورت تداخل زمانی آزمون درس انتخابی برای ایجاد سابقه تحصیلی با آزمون درس رشته تحصیلی متقاضی باید در آزمون درس انتخابی در  خردادماه و آزمون درس رشته تحصیلی خود در شهریور ماه شرکت کند.(وضعیت این درس در خرداد ماه به عنوان غیبت موجه ثبت می‌شود)

 

ـ دانش‌آموزان مدارس بزرگسالان،آموزش از راه دور، ایثارگران و داوطلب آزاد که در آیمون دروس نهایی نوبت دی و شهریور ماه شرکت کرده‌اند به شرط کسب حدنصاب قبولی در نوبتهای مذکور باید در نوبت خردادماه صرفا در آزمون ایجاد سابقه آن دروس شرکت کنند.

 

– دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان نظام‌های آموزشی شاخه‌های کاردانش و فنی‌وحرفه‌ای

 

– فارغ‌التحصیلان مدارس بین‌الملل و دارندگان گواهینامه معادل دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی صادره از کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی

 

– طلاب حوزه‌های علمیه که دارای مدرک سطح یک حوزوی هستند صرفا در دروس موثر گروه آزمایشی علوم انسانی2.

 

– تمام فارغ‌التحصیلان شاخه نظری دیپلم قبل از سال 1384 و دوره پیش‌دانشگاهی قبل از سال 1391 

 

و اما مشمولان ترمیم نمره

اشخاص ذیل نیز مشمولان ترمیم نمره هستند و می توانند از این امکان استفاده کنند: 

 

– افراد مشروحه در بالا که سابقه تحصیلی را ایجاد کرده‌اند.

 

– فارغ التحصیلان دوره متوسطه شاخه نظری شیوه سالی واحدی و نیم سالی واحدی دارای مدرک پیش دانشگاهی (از سال 1384 به بعد)

 

– فارغ التحصیلان نظام آموزشی(3-3-3-3)

 

غیبت در آزمون نهایی خرداد ماه موجه یا غیر موجه به منزله درج نمره خام صفر در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی است.

 

متقاضیان در نظر داشته باشند که از نوبت امتحانات خرداد سال 1402 و پس از آن، سابقه تحصیلی صرفا شامل نتایج آزمون‌های نوبت خرداد است؛ به عبارت دیگر، از این نوبت امتحانات به بعد، نمرات کسب شده درامتحانات شهریور و دی ماه به عنوان سابقه تحصیلی لحاظ نخواهند شد. همچنین متقاضیان ترمیم نمره، امکان ترمیم هر نمره‌ای را فقط در خرداد ماه هر سال دارند.

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×