» علمی و آموزشی » نکات و قوانین حقوقی » بیمه هواپیما چیست و چه مواردی را پوشش می دهد؟
نکات و قوانین حقوقی

بیمه هواپیما چیست و چه مواردی را پوشش می دهد؟

1403/02/07 1048

هواپیما به مجموعه ای از تجهیزات، ابزار و قطعاتی گفته می شود که امکان پرواز و جابه جایی افراد و تجهیزات مختلف را فراهم می کند. وسایل و تجهیزات هواپیما قیمت بسیار بالایی دارند. به همین دلیل لازم است با پرداخت هزینه آنها را در برابر انواع صدمات و خرابی ها بیمه کنید. در این مطلب از موزستان قصد داریم در خصوص بیمه هواپیما صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در خصوص این موضوع بیشتر بدانید.

 

بیمه هواپیما: بیمه بدنه و بیمه مسئولیت هواپیما و پوشش‌های آن 

آشنایی با انواع هواپیما

امروزه به دلیل پیشرفت صنایع حمل و نقل، امکان جابه جایی سریع تر و ایمن تر افراد و کالاها فراهم شده است. مسافرت با هواپیما یکی از بهترین گزینه هایی است که می تواند ضمن فراهم کردن ایمنی، سرعت حمل و نقل را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

 

هواپیماها انواع بسیار متفاوتی دارند که بر مبنای تقسیم بندی آنها خدمات بیمه ی هواپیما متفاوت است. در این قسمت از مقاله برای آشنایی بیشتر شما به توضیح انواع دسته بندی هواپیماها بر مبنای وزن آنها می پردازیم:

 

هواپیما سنگین و فوق سنگین

هواپیما سنگین و فوق سنگین همان هواپیماهایی هستند که برای جابجایی افراد و بارها استفاده می شوند. طراحی این هواپیما ها به گونه ای انجام شده که به خوبی بتواند ایمنی و امنیت مسافران و تجهیزات را فراهم کند.

 

هواپیماهای سنگین براساس نوع کاربری به پنج دسته تقسیم می شوند که شامل موارد زیر است:

* هواپیما های مجاز برای پرواز در خطوط تجاری

* هواپیما های مناسب برای حمل کالاهای کشاورزی

* هواپیما های محصوص پروازهای تفریحی، شخصی و کاری

* هواپیما های مخصوص انجام فعالیت ها و پژوهش های علمی (مانند: عکس برداری و مشخص کردن تراکم خاک منطقه)

 

بیمه مسئولیت هواپیما, بیمه هواپیما, محاسبه بیمه هواپیما

 

* هواپیماهای امدادی و مناسب برای عملیات های جستجو هواپیمای سبک و فوق سبک برخلاف انواع هواپیماهای سنگین، هواپیماهای سبک و فوق سبک فقط برای تبلیغات و مانورهای هوایی در مناسبت ها کاربرد دارند. این هواپیماها می توانند هم با سرنشین و هم بدون سرنشین باشند.

 

 

بیمه هواپیما چیست؟

بیمه هواپیما به مجموعه پوشش هایی گفته می شود که در صورت هرگونه خسارت احتمالی به بدنه، بیمه گذار هزینه های مورد نیاز برای تعمیر، فروش، مالکیت و نگهداری از آن را پرداخت می کند. این بیمه در واقع یکی از انواع بیمه اموال یعنی بیمه ی مسئولیت و بیمه ی اموال است. بنابراین در صورت بروز هرگونه آسیب و حادثه در بدنه ی هواپیما به راحتی می توان همانند بیمه ی خودرو از خدمات بیمه ی هواپیما استفاده کرد.

 

استفاده از خدمات این بیمه سبب شده که صاحبان شرکت های هواپیمایی بتوانند در صورت مشاهده ی هرگونه آسیب جزئی در بدنه ی هواپیما، سریعا برای انجام تعمیر و تعویض قطعات آن را به کارخانه تجهیزات هواپیما بسپارند. از آنجایی که هواپیماها وسیله ی انتقال مسافران هستند در صورت وجود هرگونه آسیب جزئی در بدنه ممکن است باعث صدمات جانی و مرگ شود.

 

بنابراین خدمات بیمه ی بدنه هواپیما باید به گونه ای باشد که علی رغم هزینه ی بالای تعویض و تعمیر قطعات هواپیما بتواند به سرعت امکان پرداخت هزینه های مورد نیاز را فراهم کرده و شرایط ایمنی را برای جابجایی هوایی افراد و خدمات فراهم کند.

 

بیمه سقوط هواپیما, بیمه مسئولیت هواپیما, بیمه هواپیما

 

آشنایی با انواع بیمه ی هواپیما

متناسب با نوع کاربری، بیمه ی هواپیما انواع مختلفی دارد. در این بیمه ها موارد تحت پوشش و نوع خدمات تا حدودی متفاوت هستند. مهم ترین انواع بیمه ی هواپیما شامل موارد زیر است:

* بیمه ی تجهیزات فرودگاهی

* بیمه ی مسئولیت قانونی کالاها و بار مسافران

* بیمه ی تعویض قطعات بدنه ی هواپیما و هلی‌کوپتر

* بیمه ی حفاظت هواپیما و هلی‌کوپتر در جنگ

* بیمه ی خسارت کامل بدنه ی هواپیما و هلی کوپتر

* بیمه ی مسئولیت شرکت خصوصی هواپیمایی در قبال مسافران

* بیمه ی تجهیزات و ابزار موجود در فرودگاه

* بیمه ی ابزار و تجهیزات یدکی شرکت‌ هواپیمایی

*بیمه ی مسئولیت قانونی شخص ثالث

* بیمه ی مسئولیت عمومی و تولید

* بیمه ی مسئولیت انواع خدمات زمینی

 

آشنایی با خدمات انواع بیمه ی هواپیما

در این قسمت از مقاله قصد داریم برای آشنایی بیشتر شما با انواع مختلف خدمات و پوشش های بیمه ای هواپیما در خصوص مهم ترین انواع بیمه های هواپیما صحبت کنیم. بیمه تمام خطر در توقف هواپیما این نوع بیمه فقط به جبران خساراتی می پردازد که در زمان توقف هواپیما (عدم استفاده از نیروی محرکه ی پرواز) ایجاد شده است. بنابراین در صورتی که مشکل هواپیما در زمان پرواز هواپیما ایجاد شده باشد در حوزه ی خدمات این نوع بیمه نامه قرار نمی گیرد.

 

بیمه مسئولیت هواپیما, بیمه هواپیما, محاسبه بیمه هواپیما

 

بیمه ی بدنه هواپیما

بیمه ی بدنه هواپیما همانند بیمه ی بدنه خودرو به جبران خساراتی می پردازد که سبب آسیب به بدنه هواپیما شده اند. در بیمه ی بدنه هواپیما موارد مختلفی تحت پوشش قرار می گیرد که مهم ترین آنها شامل: هزینه‌ ی مربوط به پاکسازی باند فرودگاه، تعمیر انواع قطعات آسیب‌دیده، امداد و نجات مسافران و خدمه ی پرواز و هزینه های مروبط به فرود هواپیما است.

 

• بیمه ی مربوط به پرداخت خسارات تمام خطر در حین پرواز و روی زمین

در بیمه ی تمام خطر هواپیما تمامی هزینه های مربوط به خسارات و آسیب های مربوط به زمان حرکت، توقف و جابجایی هواپیما تحت پوشش قرار می گیرد. یکی از انواع بیمه های زیر مجموعه ی بیمه ی مربوط به پرداخت خسارات تمام خطر که بسیار کاربرد دارد، بیمه ی حفاظت از وجوهات نقدی است. در این نوع بیمه نامه تمام وجوهات نقدی که در شهرهای مختلف داخل کشور و سایر کشورها منتقل می شود، تحت حفاظت قرار می گیرد.

 

• بیمه تمام خطر بجز در مواقع پرواز

در این نوع بیمه نامه نیز مشابه بیمه ی توقف هواپیما، تنها خساراتی تحت پوشش قرار می گیرد که در حین جابه جایی زمینی هواپیما و یا در زمان توقف ایجاد شده باشد. بیمه مسئولیت هواپیما بیمه ی مسئولیت هواپیما به سه دسته ی مختلف تقسیم می شود که شامل وارد زیر است:

 

صدمات بدنی سرنشینان هواپیما

در بیمه ی صدمات بدنی هواپیما، بیمه گذار مسافران را در قبال آسیب ها و صدمات بدنی، بیماری و مرگ در حین پرواز تحت پوشش قرار می دهد. در این نوع بیمه میزان مبالغ غرامت ها برای نوع آسیب متفاوت است. بنابراین برای انتخاب بهترین بیمه نامه لازم است قبل از انتخاب شرکت بیمه ای تمامی بندهای مربوط به پوشش صدمات بیمه مسافران و خدمه را مطالعه و با سایر شرکت ها مقایسه کنید.

 

 

بیمه مسئولیت خسارت‌های مالی

در بیمه ی مسئولیت خسارت‌های مالی تمامی هزینه های مربوط به تعمیرات، تعویض قطعات و نگهداری هواپیما پرداخت می گردد. البته در نظر داشته باشید که در این نوع بیمه نیز پرداخت هزینه ها دارای سقف مشخصی است و تنها درصد خاصی از هزینه ها به شرکت های هواپیمایی پرداخت می شود.

 

صدمات بدنی سرنشینان هواپیما

در این نوع بیمه، تمام و یا جزئی از هزینه های مربوط به صدمات، بیماری و فوت سرنشینان هواپیما بر عهده ی بیمه گذاران است. پس از بروز حوادث میزان غرامت های قابل پرداخت برای هر نوع حادثه توسط شرکت بیمه ای تعیین می شود.

 

بیمه تجهیزات و لوازم یدکی هواپیما

یکی دیگر از مهم ترین انواع بیمه ی هواپیما مربوط به بیمه ی تجهیزات و لوازم یدکی آن است. مهم ترین سیستم هایی که در بیمه ی تجهیزات و لوازم یدکی هواپیما تحت پوشش قرار می گیرد، شامل موارد زیر است:

* تجهیزات موجود در کارگاه‌ها

* اقلام تجاری و مواد غذایی

* سیستم ‌های شبیه ساز

* دستگاه‌ های زمینی

* دستگاه‌ های کامپیوتری

* سیستم ‌های شبیه ساز

در نهایت توصیه می شود جهت انتخاب شرکت بیمه ای مناسب برای بیمه ی هواپیما در ابتدا نوع کاربری هواپیما و موارد خطر آن را در نظر بگیرید. سپس مطابق با نظر کارشناسان پرواز، بهترین بیمه ی هواپیما را انتخاب کنید.

 

گرداوری:بخش علمی موزستان 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×