» سرگرمی » دنیای بازیگران » بیوگرافی رضا داوود نژاد + تصاویر رضا داوود نژاد
دنیای بازیگران

بیوگرافی رضا داوود نژاد + تصاویر رضا داوود نژاد

1403/02/07 0045

رضا داوودنژاد، بازیگری با استعداد و محبوب، در سال 1359 در تهران متولد شد. او فرزند علیرضا داوودنژاد، کارگردان سینما و برادر زهرا داوودنژاد، بازیگر، بود. در این مقاله از موزستان به معرفی رضا داوودنژاد و بررسی فعالیت‌های هنری او می‌پردازیم.

 

بیوگرافی زنده یاد رضا داوودنژاد؛هنرمندی که زودهنگام از دنیا رفت

چکیده ای از بیوگرافی رضا داوود نژاد 

نام اصلی : رضا داوودنژاد 

متولد: 29 اردیبهشت 1359 تهران، ایران

فوت : 13 فروردین 1403 (43 سال) بیمارستان نمازی شیراز، ایران

تحصیلات : دیپلم علوم انسانی

پیشه : بازیگر

سال‌های فعالیت: 1365–1402

همسر : غزل بدیعی (ا. 1389)

والدین: علیرضا داوودنژاد

خویشاوندان: زهرا داوودنژاد (خواهر)

محمدرضا داوودنژاد (عمو)

احترام‌السادات حبیبیان (مادربزرگ)

 

رضا داوودنژاد, بیوگرافی رضا داوودنژاد

 

بیوگرافی رضا داوود نژاد 

رضا داوودنژاد، بازیگر محبوب سینما و تلویزیون، در 29 اردیبهشت 1359 در تهران متولد شد. پدرش علیرضا داوودنژاد، کارگردان نام آشنا، و خواهرش زهرا داوودنژاد، بازیگر، هستند. خانواده داوودنژاد  چهره‌هایی شناخته شده در عرصه سینما و تلویزیون ایران به حساب می‌آیند.

رضا داوودنژاد تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در رشته علوم انسانی ادامه داد و برخلاف بسیاری از بازیگران، به دانشگاه نرفت.

 

ورود رضا داوود نژاد به دنیای بازیگری

شروع فعالیت هنری رضا داوودنژاد در دنیای بازیگری به سن 6 سالگی و سال 1365 باز می‌گردد. او در آن زمان در فیلم «بی پناه» به کارگردانی پدرش، نام پدر، به ایفای نقش پرداخت. اما پس از آن، به دلیل تمرکز بر تحصیلات، تا سن 18 سالگی از دنیای بازیگری فاصله گرفت.

پس از گذراندن دوران تحصیلی، رضا داوودنژاد در سن 18 سالگی بار دیگر به دنیای بازیگری بازگشت و این بار با عزمی راسخ‌تر و گام‌هایی استوارتر مسیر حرفه‌ای خود را در این عرصه آغاز کرد.

 

رضا داوودنژاد, بیوگرافی رضا داوودنژاد

 

وضعیت تاهل رضا داوود نژاد 

سال 1387 بود که رضا داوودنژاد، بازیگر محبوب کشورمان، در سن 28 سالگی با غزل بدیعی، خواهر مرحوم عسل بدیعی (بازیگر)، نامزد کرد. دو سال بعد، در مهر ماه 1389، این زوج زندگی مشترک خود را آغاز کردند.

 

بیماری و علت درگذشت رضا داوود نژاد 

داوودنژاد عمل جراحی بای پس معده را انجام داده بود. اما پس از آن، در حین فیلمبرداری سریال «فراموشی» از حال رفت و به بیمارستان منتقل شد. متاسفانه حال او وخیم‌تر شد و به کما رفت. پزشکان کار افتادگی کبد را تشخیص دادند و پیوند کبد تنها راه نجات او بود.

داوودنژاد به شیراز منتقل شد و در یک عمل جراحی اورژانسی، کبد جدیدی دریافت کرد. 

 

در 9 آذر 1393، رضا داوودنژاد در شیراز تحت عمل جراحی مراحل پس از درمان پیوند کبد قرار گرفت. در 25 آذر، به دلیل وخامت حال داوودنژاد، پیوند کبد او دوباره انجام شد. او در این باره گفت: «به علت اینکه خون در کبدم لخته شده بود و حالم وخیم شد تیم پزشکی مجبور شدند، کبد دیگری به من پیوند بزنند.»

 

در اسفند 1402، داوودنژاد به عفونت خونی مبتلا شد و بیش از سه ماه در بیمارستان بستری بود. او ابتدا در بیمارستان تهران و سپس برای اینکه «تحت مراقب پزشکان خودش» باشد، به شیراز منتقل شد.

خبر درگذشت رضا داوودنژاد، بازیگر محبوب کشورمان، در 13 فروردین 1403، جامعه هنری و مردم ایران را در شوک و غم فرو برد.

 

رضا داوودنژاد, بیوگرافی رضا داوودنژاد

 

گفتگویی با رضا داوود نژاد و همسرش

1. داستان ازدواج و آشنایی شما چطور بود؟
رضا داوود نژاد: داستان آشنایی ما برمی‌گردد به خواهرهای ما. چند سال پیش خواهر من زهرا، خانه عسل بدیعی خواهرخانم من دعوت بود. برای اولین‌بار غزل را که می‌بیند به غزل می‌گوید بیا عروس ما شو (می‌خندد) در واقع آشنایی ما به واسطه خواهرهای ما بود.
غزل بدیعی: البته از وقتی این جمله‌ها رد و بدل شد تا آشنایی من و رضا حدود 4 سال گذشت.
رضا داوود نژاد: بله 4سال پیش که غزل را برای اولین‌بار دیدم، پسندیدم (هردو می‌خندند)… یادم می‌آید وقتی غزل را دیدم تمام دوروبری‌هایم به من می‌گفتند غزل؟ عمرا! مرتب به گوشم می‌رساندند که غزل دوست ندارد ازدواج سینمایی داشته باشد. اما خب چاره‌ای نبود (می‌خندد).

 

2. به خاطر ازدواجت تصمیم به لاغر شدن گرفتی؟
نه اتفاقا زمانی که من و غزل آشنا شدیم درست بیشترین وزن زندگی‌ام را داشتم، آن موقع 187 کیلو بودم. از همه هم اعتمادبه‌نفسم بیشتر بود. من کلا با چاقی‌ام مشکل نداشتم، شاید دلیل بالا رفتن وزنم هم همین مسئله بود.

 

3. گفتیم شاید جزء شرط‌های ازدواجت پایین آوردن وزن بود.
نه، بعد از دوران آشنایی و نامزدی‌مان تصمیم گرفتم وزنم را پایین بیاورم. اتفاقا غزل شاکی بود که وزنم را پایین آوردم به بابام می‌گفت رضا را به من قالب کرده… این چینی است. من که دیدمش چاق بود.

4. فاصله آشنایی تا ازدواجتان چقدر طول کشید؟
2سال.

  

5. همیشه کنار مادربزرگ و عمه و عمو بوده‌اید. آیا هنوز هم همان خانواده احساسی و به هم متصل هستید که ما از بیرون می‌بینیم؟
رضا داوود نژاد: جواب این سؤال را باید از غزل بپرسید.
غزل: صددرصد همان صمیمیتی که دیگران تصور می‌کنند در خانواده رضا وجود دارد. رابطه همه اعضای خانواده با‌هم خیلی نزدیک‌تر از بقیه خانواده‌هاست. ما هم عمه و خاله داریم اما به این شکل در زندگی هم سهم نداریم. ولی خانواده رضا خیلی عاطفی‌اند و به هم وابستگی دارند.

 

6. این جدا شدن از خانواده بعد از ازدواجت چقدر برایت سخت بود.
رضا داوود نژاد: من از 15 سالگی‌ام زندگی مجردی را تجربه کردم یعنی از خانواده‌‌ام جدا شدم. در فاصله این 5 سالی که تنها زندگی می‌کردم و بیشتر دوستانم در کنار من ازدواج کردند متاسفانه بعضی‌ها طلاق هم گرفتند. حتی دوباره ازدواج کردند و بچه‌دار هم شدند ولی من هیچ‌وقت ازدواج نکردم و با اینکه از خانواده‌ام جدا شده بودم همچنان در کنار همدیگر بودیم. مثلا من با مادربزرگم 2 روز یک‌بار صحبت می‌کنم، یا با عمه‌ام رابطه نزدیکی دارم، با پدر، مادر و خواهرم هم که خیلی بیشتر. ما هرموقع که وقت کنیم دور هم هستیم. این دورهمی‌ها جزء برنامه‌های اصلی زندگی‌مان است.

7. شب عروسی گریه نکردی؟
رضا داوود نژاد: نه اصلا گریه نکردم. غزل دورشدن از پدرومادرش برایش آسان نبود و خیلی جای خالی پدرومادرش را احساس می‌کرد اما به حد گریه وزاری نرسید.
من اولین‌بار که خانه گرفتم و از خانه پدرم وسایلم را جمع کردم که به خانه خودم ببرم، این اتفاق برایم افتاد. مادرم و خواهرم گریه کردند اما فقط همان یک‌بار گریه کردند چون زمانی که در خانه بودم خیلی شر بودم و همه را اذیت می‌کردم! بعد از رفتنم خانواده‌ام به آرامش رسیدند!

8. تو از 15 سالگی فعالیت کاری داشتی و دستت در جیب خودت بود.
رضا داوود نژاد: بله، وقتی تصمیم گرفتم تنها زندگی کنم پدرم به من گفت باید دیگر دستت هم در جیب خودت باشد. ندارم و پول آب و برق و تلفن من را بدهید، وجود ندارد. من اصولا آدمی نیستم که یکجا بنشینم
غزل: رضا کلا نمی‌تواند در خانه بماند، آدمی است که درکل آرام و قرار ندارد.

 

9. زندگی با رضا با آن تصوراتی که در ذهنت بود تطبیق داشت یا با آدم جدیدی روبه‌رو شدی؟
غزل: یکسری از خصوصیات رضا را می‌شناختم اما خب یکسری چیزها هم هست که در زندگی با آن روبه‌رو شدم. اما آنقدر مسئله‌دار نبود که جا بخورم. اگر کسی خوب زندگی کند فرقی نمی‌کند که سینمایی باشد یا غیرسینمایی.

10. بدترین قسمت زندگی با یک بازیگر چیست؟
رضا داوود نژاد: غزل نسبت به من خیلی آدم آرامی است. بعضی وقت‌ها به صحنه که می‌آید همه از من شکایت می‌کنند. همه به او می‌گویند «غزل تو چطور با او زندگی می‌کنی؟! رضا آرام و قرار ندارد.» من در صحنه آدم پرانرژی‌ای هستم وحتی شده که ترقه برتکانم! بچه‌ها همیشه از شلوغ‌کاری‌های من شکایت دارند. غزل هم گاهی صدایش در می‌آید که بابا رضا کمی مراعات کن.

 

آثار هنری رضا داوود نژاد 

سینما

 

تلویزیون 

 

تصاویر زنده یاد رضا داوود نژاد

 

رضا داوودنژاد, بیوگرافی رضا داوودنژاد

 

رضا داوودنژاد, بیوگرافی رضا داوودنژاد

 

رضا داوودنژاد, بیوگرافی رضا داوودنژاد

 

رضا داوودنژاد, بیوگرافی رضا داوودنژاد

 

رضا داوودنژاد, بیوگرافی رضا داوودنژاد

 

رضا داوودنژاد, بیوگرافی رضا داوودنژاد

 

رضا داوودنژاد, بیوگرافی رضا داوودنژاد

 

 

گردآوری:بخش بازیگران موزستان

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×