» آرایش و زیبایی » سلامت پوست » ترکیبی منحصر به فرد: ماسک مولتانی میتی برای پوستی شفاف و مات
سلامت پوست

ترکیبی منحصر به فرد: ماسک مولتانی میتی برای پوستی شفاف و مات

1403/02/07 0049

مولتانی میتی ، خاک رس غنی از مواد معدنی است که برای پاکسازی عمیق پوست در ماسک های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب از موزستان شما را با ماسک مولتانی میتی آشنا می کنیم.

 

مواد طبیعی نتیجه شگفت‌انگیز: ماسک مولتانی میتی برای پوستی صاف و پرتقالی 

گل مولتان یا مولتانی میتی (به انگلیسی : Multani mitti) یا کلیسم بنزوات که به عنوان فولر زمین شناخته می شود ، خاک رس غنی از مواد معدنی به خصوص منیزیم کلراید است که از آن برای ساخت انواع ماسک پوست های خانگی استفاده می شود. 

 

این خاک در گذشته به عنوان گل سرشور معروف بوده و برای شستشوی پوست سر مورد استفاده قرار می گرفته است. مولتان شهری در کشور پاکستان و محل اصلی تولید این خاک رس در جهان محسوب می شود. از این خاک علاوه بر کاشت محصولات گیاهی در لوازم بهداشتی و زیبایی استفاده می شود. 

 

گل سر شور یک پاک کننده قوی و عمیق برای پوست محسوب می شود که با بستن منافذ پوستی ، جوش های سرسیاه و سر سفید را از بین می برد و باعث نرم و لطیف شدن پوست شده و لک های تیره پوست را کاهش میدهد. 

 

مولتانی میتی چیست؟

گل سر شور ، مولتانی میتی یا گل مولتان خاک رس کلوئیدی سرشار از آلومینیوم ، منیزیم و سیلیکات است. ظاهر مولتانی میتی شباهت زیادی با خاک رس معمولی دارد ولی بافتش نرم تر است و آب بیشتری جذب میکند. 

این خاک در طیف های رنگی مختلف مثل قهوه ای ، زرد ، سفید و سبز پیدا می شود. 

 

فواید مولتانی میتی برای پوست

کاربرد اصلی مولتانی میتی لایه برداری پوست است ، بر اساس مطالعات چاپ شده در ژورنال  The Open Dermatology ، خاک مولتان با حذف سلولهای مرده پوست باعث ایجاد درخشندگی بیشتر در پوست می شود. از این خاک برای درمان پوست های تحریک شده نیز استفاده می شود.

 

بر اساس تحقیقات انجام شده ، این ماده به درمان کک و مک پوستی ، تسکین آفتاب سوختگی و بهبود گردش خون زیر پوستی کمک میکند. 

سیلیکات آلومینیوم موجود در این خاک خاصیت جذب بالایی دارد و پوست را شاداب و براق می کند. این خاک برای پوستهای چرب و مستعد آکنه بسیار مفید است. 

آهک موجود در خاک مولتان باکتریهای مضر را از بین برده و چربی های اضافه و آلودگی های سطحی پوست را پاکسازی میکند. 

 

سایر فواید مولتانی میتی برای پوست عبارتند از :

• کاهش منافذ پوستی با مولتانی میتی : مولتانی میتی از قدیم برای از بین بردن چربی پوست و پاکسازی منافذ پوستی مورد استفاده قرار می گرفته است. این ماده میتواند درخشندگی پوست را افزایش داده و چربی و جرم اضافی گیر افتاده در منافذ پوست را پاکسازی کرده و باعث کاهش منافذ پوستی و نرمی و لطافت بیشتر پوست شود. 

 

• کاهش جوش های سرسیاه و سر سفید با مولتانی میتی : مولتانی میتی خاصیت لایه برداری دارد در نتیجه مصرف منظم آن باعث کاهش جوش های سرسیاه و سر سفید و همچنین کمرنگ تر شدن لکه های پوستی می شود. 

 

خاصیت جاذب و قابض مولتانی میتی باعث می شود که تعداد اکنه های پوستی کاهش پیدا کند ، التهاب پوستی کاهش پیدا کرده و سبوم اضافی روی پوست پاکسازی شود.

این ماده تاثیر خنک کنندگی داشته و التهاب ناشی از آکنه شدید را کاهش میدهد. 

 

روش استفاده از مولتانی میتی

از آنجا که مولتانی میتی قدرت جذب بالایی دارد و چربی سطح پوست را جذب می کند استفاده از آن به تنهایی برای پوست های خشک مناسب نیست و بهتر است با سایر مواد مغذی ترکیب شود ، حتی افرادی که پوست معمولی دارند هم نباید از مولتانی میتی به صورت مداوم  استفاده کنند. 

 

حتما قبل از استفاده از مولتانی میتی روی صورت ، آن را روی قسمت داخلی بازو به مدت 20 دقیقه تست کنید تا از عدم حساسیت پوستی به آن مطمئن شوید.

هنگام استفاده از ماسک مولتانی میتی باید آن را با فاصله از دهان و دور چشم استفاده کنید.  

 

از مولتانی میتی میتوانید در انواع ماسک های پوستی استفاده کنید از جمله : 

 

ماسک لایه بردار مولتانی میتی برای پوست چرب

مولتانی میتی میتواند به صورت موثر سلولهای مرده را از سطح لایه های پوست حذف کرده و منافذ پوستی را پاکسازی کند. برای تهیه ماسک لایه بردار مولتانی میتی 1 قاشق غذاخوری از خاک مولتان را با 1 قاشق چای خوری گلاب خمیر کنید و روی پوست بکشید. در صورت نیاز میتوانید گلاب بیشتری به خاک اضافه کنید. چند دقیقه خمیر را روی پوست ماساژ دهید و سپس 15 – 20 دقیقه صبر کنید تا خشک شود و با آب ولرم پوست را بشویید و از کرم آبرسان استفاده کنید. از این ماسک میتوانید حداکثر هفته ای 1 – 2 بار استفاده کنید.  

 

ماسک آبرسان مولتانی میتی برای پوست های خشک

برای تهیه ماسک آبرسان مولتانی میتی ، 1 قاشق غذا خوری مولتانی میتی را با 1 قاشق غذا خوری عسل مخلوط کنید و روی صورت بکشید و 15 – 20 دقیقه صبر کنید و با آب ولرم بشویید و از کرم آبرسان و مرطوب کننده با چربی مناسب استفاده کنید. 

میتوانید از این ماسک هفته ای 1 بار استفاده کنید. 

 

مولتانی میتی برای پوست, فواید مولتانی میتی برای پوست, نحوه استفاده از ماسک مولتانی میتی برای پوست

 

ماسک درخشان کننده مولتانی میتی

افزودن کشک به این ماسک میتواند اثر روشن کنندگی خاک مولتان را افزایش دهد و زردچوبه هم خواص دارویی و ضد التهابی به ماسک خانگی شما می دهد. 

1 قاشق غذا خوری مولتانی میتی را با 1 قاشق غذاخوری زردچوبه و 1 قاشق غذاخوری پودر کشک مخلوط نمایید و با گلاب خمیر کنید و روی پوست بمالید و 15 – 20 دقیقه صبر کنید تا خشک شود و سپس با آب بشویید و از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. 

 

ترکیب دیگری که میتواند باعث درخشندگی پوست شما بشود عبارت است از :

3 قاشق غذاخوری مولتانی میتی ، 1 قاشق چای خوری آب گوجه ، 1 قاشق چای خوری عسل ، 1 قاشق چای خوری آبلیمو ، 1 قاشق غذا خوری شیر را مخلوط کنید و 10 دقیقه روی صورت بگذارید و سپس بشویید. 

از این ماسک میتوانید هفته ای 1 – 2 بار استفاده نمایید. 

 

ماسک ضد آکنه مولتانی میتی

روغن چوب صندل خواص درمانی و ضد التهابی دارد و برای پوست های مستعد آکنه مناسب است. برای تهیه ماسک ضد آکنه 1 قاشق غذاخوری مولتانی  میتی را با نصف قاشق چای خوری پودر چوب صندل یا 2 – 3 قطره روغن چوب صندل مخلوط کنید و با آب یا گلاب به صورت خمیر در اورید و روی  آکنه ها بکشید و 15 دقیقه صبر کنید و با آب بشویید . 

از این ماسک میتوانید هفته ای 2 بار استفاده نمایید. 

 

برای کنترل ترشح بیش از حد چربی که منجر به آکنه می شود میتوانید از این ماسک استفاده کنید :

2 قاشق غذاخوری مولتانی میتی را با 1 قاشق غذا خوری آب لیمو و 1 قاشق چای خوری گلاب مخلوط کنید و خمیر بدست آمرده روی صورت بگذاری و صبر کنید خشک شود سپس پوست را بشویید. 

 

مولتانی میتی برای پوست, فواید مولتانی میتی برای پوست, انواع ماسک مولتانی میتی برای پوست

 

ماسک تقویت کننده مولتانی میتی برای پوست

1 قاشق غذا خوری خمیر برگ گیاه چربش را با 1 قاشق چای خوری زردچوبه و 1 قاشق غذا خوری مولتانی میتی مخلوط کرده با آب یا گلاب خمیر کنید و به صورت خود بمالید و صب کنید خشک شود سپس با آب بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید. 

شما میتوانید هفته ای 1 – 2 بار از این ماسک استفاده کنید. 

 

اسکراب مولتانی میتی

از مولتانی میتی میتوانید در ترکیب اسکراب خانگی خودتان استفاده کنید برا یاین کار 1 فنجان مولتانی میتی و 1 فنجان پودر پرک جو دوسر ، 1 قاشق غذا خوری پودر گیاه چریش ، پوست پرتال و زردچوبه را مخلوط کنید. 

به مقدار مورد نیاز با آب خمیر کنید و در حمام به عنوان اسکراب استفاده کنید. 

 

ماسک نرم کننده مولتانی میتی

برای این که پوستی نرم و لطیف داشته باشید میتوانید در ترکیب ماسک خانگی تان بادام و شیر را اضافه کنید. 1 قاشق غذاخوری پودر بادام را با 1 قاشق غذاخوری شیر و 1 استکان کوچک مولتانی میتی مخلوط کنید ، در صورت نیاز شیر بیشتری برای خمیر شدن مواد اضافه کنید. 

5 دقیقه به مواد استراحت دهید و سپس این ماسک را روی پوست بکشید و بعد از خشک شدن بشویید. حداکثر هفته ای 2 بار از این ماسک استفاده نمایید. 

 

مولتانی میتی برای پوست, فواید مولتانی میتی برای پوست,ماسک ضد لک مولتانی میتی برای پوست

 

ماسک ضد لک مولتانی میتی

یکی از موادی که به عنوان ضد لک شناخته می شود آب گوجه فرنگی است ، پودر چوب صندل هم به کاهش لک های صورت کمک میکند زردچوبه باعث درخشندگی بیشتر پوست می شود. 

 

برای تهیه ماسک ضد لک ، 2 قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی ، 2 قاشق غذاخوری مولتانی میتی ، 1 قاشق چای خوری پودر چوب صندل و 1 قاشق چای خوری پودر زردچوبه را مخلوط کنید و خمیر بدست آمده را روی صورت بکشیدو 10 دقیقه صبر کنیدو با آب ولرم بشویید و کرم مرطوب کننده بزنید. 

 

استفاده از برگ نعنا و ماست در ماسک های خانگی میتواند به کم رنگ تر شدن لک های پوستی کمک کند. 

1 قاشق غذا خوری مولتانی میتی را با 1 قاشق غذاخوری پودر نعنا یا خمیر نعنا و 1 قاشق غذا خوری ماست مخلوط کنید و به مدت 20 دقیقه روی صورت بگذارید. 

 

برای داشتن پوستی روشن  میتوانید از پاپایا در ترکیب ماسک خانگی استفاده کنید :

1 قاشق غذا خوری مولتانی میتی را با 1 قاشق غذاخوری عسل و 1 قاشق غذاخوری پوزه پاپایا مخلوط کنید و 15 دقیقه روی صورت بگذارید سپس بشویید. 

 

برای یکدست شدن رنگ پوست میتوانید سفیده تخم مرغ را به این ماسک اضافه کنید :

1 قاشق غذا خوری مولتانی میتی ، 1 قاشق غذا خوری ماست و 1 عدد سفیده تخم مرغ هم زده را مخلوط کرده به مدت 20 دقیقه روی صورت بگذارید و بشویید. 

 

مولتانی میتی برای پوست, فواید مولتانی میتی برای پوست, ماسک مولتانی میتی برای کاهش کک و مک پوست

 

کاهش کک و مک با ماسک مولتانی میتی

براز خلاص شدن از کم و مک های صورت میتونید از ترکیب هویج و مولتانی میتی  استفاده کنید. هویج به کاهش اختلالات رنگدانه ها کمک زیادی می کند.

1 قاشق غذا خوری مولتانی میتی را با 1 قاشق غذاخوری پوره هویج و 1 قاشق چای خوری روغن زیتون مخلوط کنید و به مدت 20 دقیقه روی صورت بگذارید. 

از این ماسک میتوانید هفته ای 1 – 2 بار استفاده کنید. 

 

کاهش تیرگی و برنزه شدن پوست با مولتانی میتی

اگر زیادی زیر آفتاب بوده اید و پوستتان برنزه شده است و میخواهید روشنی پوستتان دوباره برگردد از این ماسک استفاده کنید:

1 قاشق غذا خوری مولتانی میتی ، 1 قاشق غذا خوری آب نارگیل و 1 قاشق چای خوری شکر را مخلوط کرده روی پوست به مدت 5 دقیقه ماساژ دهید و سپس اجازه دهید 15 دقیقه بماند و آبکشی کنید. 

میتوانید هفته ای 2 بار از این روش استفاده کنید. 

  

عوارض مصرف مولتانی میتی

با این که خاک مولتان  ماده ای ایمن در نظر گرفته می شود ولی میتواند در برخی افراد باعث بروز حساسیت های پوستی و خارش شدید  شود. ضمن این که میتواند حساسیت شدیدی برای چشم ها ایجاد کند و باید مراقب باشید که هنگام استفاده یا شستن صورت ، وارد چشم ها نشود. 

 

خاک مولتان در موارد حاد میتواند باعث تحریک دستگاه تنفسی شود  بنابراین قبل از استفاده حتما باید از آلرژی نداشتن به آن اطمینان حاصل کنید.

در صورت احساس خارش شدید یا مشکلات تنفسی بعد از استفاده از مولتانی میتی فورا به پزشک مراجعه نمایید. 

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی موزستان

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×