» زناشویی » بارداری و زایمان » تغییرات شگفت‌انگیز در طول ۹ ماه/ بارداری چند هفته است؟
بارداری و زایمان

تغییرات شگفت‌انگیز در طول ۹ ماه/ بارداری چند هفته است؟

1403/02/06 1046

سن بارداری معمولاً براساس هفته، تعیین می شود، در ادامه این مطلب از موزستان درباره اینکه بارداری چند هفته است و چطور روز اول بارداری محاسبه می شود بیشتر توضیح خواهیم داد. 
بارداری چند هفته است, بارداری انسان چند هفته است,هفته های بارداری

 

طول دوران بارداری چند هفته است؟ 

محاسبه سن بارداری از نظر علمی بر اساس هفته و تریمستر (سه ماهه) انجام می شود. دوران بارداری به طور کلی از  روز لقاح 280 روز است یعنی 40 هفته یا 9 ماه و 10 روز ولی از آنجا که نمیتوان روز لقاح را به صورت دقیق مشخص نمود در علم زنان و مامایی بارداری را از روز اول پرسود محاسبه میکنند و به همین دلیل طول دوران بارداری بر اساس 42 هفته محاسبه می شود که در واقع 2 هفته اولش را هنوز باردار نبوده اید. 

 

در صورتی که قاعدگی  نامنظم داشته باشید یا تاریخ آخرین قاعدگی را ندارید ، در اولین سونوگرافی با اندازه گیری طول و عرض جنین زمان زایمان را مشخص میکنند. تمام جنین ها در سه ماهه اول باراری اندازه یکسانی دارند بنابراین به راحتی میتوان سن جنین را مشخص کرد.

 

برای زایمان طبیعی معمولا از هفته 38 باید منتظر دردهای زایمان باشید.

برای سزارین معمولا اجازه میدهند 38 هفته پر شود و در هفته 39 وقت سزارین می دهند. 

حدود 5 درصد نوزادان در روز تعیین شده به دنیا می آیند ولی بقیه در بین هفته 37 – 42 بارداری به دنیا می آیند. بنابراین از هفته 37 به بعد بارداری باید هشیار باشید ، تمام وسایل مورد نیاز بیمارستان را در یک کیف آماده کنید و به هیچ عنوان بعد از هفته 37 به  مسافرت حتی نزدیک شهر نروید. 

 

دردها و انقباضات را اندازه بگیرید ، منظم شدن دردها و انقباضات نشانه زایمان است. در صورتی که پزشک تشخیص داد شما توان زایمان فیزیولوژیک را دارید تا زمان زایمان صبر کنید و درخواست القای زایمان یا سزارین ندهید. 

در این مدت میتوانید در محوطه بیمارستان قدم بزنید تا زمان زایمانتان فرا برسد. 

در صورتی که کیسه آب شما در خانه پاره شد بلافاصله به بیمارستان مراجعه نمایید. 

 

 

علت محاسبه بارداری از روز اول پریود

از آنجا که زمان دقیق تخمک گذاری مشخص نیست و نمیتوان برای هر شخص یک روز خاص تخمک گذاری در نظر گرفت شروع آخرین پریود را به عنوان اولین روز بارداری در نظر می گیرند. 

خیلی از خانم ها به اشتباه فکر میکنند که روز لقاح با روز رابطه جنسی که داشته اند یکی است ولی همیشه اینطور نیست. مثلا ممکن است رابطه جنسی شما روز 9 سیکل پریودتان باشد ولی تخمک گذاری و  لقاح حاصل از آن نزدیکی روز 14 سیکل اتفاق بیوفتد. 

 

بارداری چند هفته است؟

هفته های بارداری از اولین روز، آخرین پریود محاسبه می شود و تمام برنامه ریزی ها و معاینات بر همان اساس انجام می شود بنابراین باید بدانید که هنگام پزشک از همان ابتدا سن بارداریتان را به هفته بیان کنید. البته سن جنین حدود دو هفته عقب تر از سن بارداری براساس تاریخ پریود است. 

به عنوان مثال خانمی که در هفته 42 بارداری است ، سن جنینش 40 هفته است. 

 

 

تریمسترهای بارداری

از نظر علمی بارداری بر اساس هفته و تریمستر (سه ماهه) محاسبه می شود. محاسبه سن بارداری بر اساس ماه در علم مامایی جایی ندارد. 

دوران بارداری از روز اول پریود 42 هفته است که به صورت قراردادی به سه تریمستر (سه ماهه) تقسیم می شود. 

 

سه ماهه اول : از ابتدای بارداری تا هفته سیزدهم به علاوه 6 روز می باشد که در این دوران معمولا احساس خستگی میکنید. 

 

سه ماهه دوم : از هفته چهاردهم بارداری تا هفته بیست و هفتم بارداری بعلاوه شش روز میباشد که در این دوره معمولا احساس بهتری دارید ، شکم نمایان  شده و علایم بارداری را پشت سر گذاشته اید. 

 

سه ماهه سوم بارداری: از هفته بیست و هشتم بارداری شروع می شود تا زمانی که نوزاد به دنیا بیاید. در این دوران خستگی دوباره بازمیگردد. 

 

 

بارداری چند ماه است؟

با این که ماه بارداری از نظر پزشکی و برای معاینات دوره ای بارداری ارزشی ندارد ولی برای خانم هایی که میخواهند بدانند در ماه چندم بارداری هستند میتوان به این شکل محاسبه نمود. 

اگر هر ماه را به صورت 30 روز کامل محاسبه کنید میتوانید به شکل زیر محاسبه نمایید که در ماه چندم بارداری بعد از روز اول آخرین پریود قرار دارید.

یک ماه تمام : 4 هفته و 2 روز

دو ماه تمام : 8 هفته و 4 روز

سه ماه : 12 هفته و 6 روز

چهار ماه تمام : 17 هفته و 1 روز

پنج ماه تمام : 21 هفته و 3 روز

شش ماه تمام : 25 هفته و 5 روز

هفت ماه تمام : 30 هفته

هشت ماه تمام : 34 هفته و 2 روز

نه ماه تمام  : 38 هفته و 4 روز

از آنجایی که بارداری 9 ماه و 10 روز است : یعنی 38 هفته و 4 روز + 10 روز = 40 هفته کامل.

 

گردآوری : بخش زناشویی موزستان

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×