» روانشناسی » روانشناسی زناشویی » جذب همکار برای ازدواج | معایب و مزایای همکار بودن زن و شوهر
روانشناسی زناشویی

جذب همکار برای ازدواج | معایب و مزایای همکار بودن زن و شوهر

1403/02/06 1032

 

آیا جذب همکار برای ازدواج کار درستی است؟ ازدواج با فردی که همکار ماست تا چه حد می‌تواند موفقیت آمیز باشد؟ برای پاسخ به این سوالات لازم است که عوامل مختلفی را در کنار یکدیگر بسنجید و در نهایت ترازوی تصمیم‌گیری را پیش خود سبک سنگین کنید. شروع جنین رابطه‌ای بدون تعقل هم زندگی شخصی و هم زندگی کاری شما را به خطر می‌اندازد. پس اگر قصد شروع رابطه و یا ازدواج با همکار خود را دارید، قبل از هر اقدامی، بهتر است عواقب و آینده این تصمیم‌تان را بسنجید و بر آن اساس تصمیم بگیرید. در ادامه به برخی نکات کاربردی در این باره اشاره کرده‌ایم. اما اگر در مورد این موضوع مدت‌هاست دچار سردرگمی شده‌اید حتما از مشاوره روانشناسی ذهن نو استفاده نمایید.

 

جذب همکار برای ازدواج | درست یا غلط؟

خیلی پیش می‌آید که زن و مرد در محیط کار به یکدیگر علاقه مند شده و به فکر ازدواج بیافتند. اما آیا ازدواج دو همکار می‌تواند نتیجه خوشایندی در پی داشته باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت هیچ درست یا غلط مطلقی در این باره وجود ندارد. چرا که موفقیت ازدواج به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و تنها بر اساس یک عامل نظیر همکار بودن نمی‌توان آینده آن را پیش بینی کرد.

 

از همین رو برای اینکه بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید، باید معایب و مزایای همکار بودن زن و شوهر را در کنار یکدیگر گذاشته و در نهایت به یک جمع بندی برسید. “نکند چون هر روز می‌بینمش بهش علاقه مند شدم؟” ، ” اگر بهش پیشنهاد بدم و رد کنه فردا چطوری سر کار بیام؟”، “اگر باهاش ارتباطم خارج از کاری بشه و بعد بهم بخوره چطور تو همین جا به کارم ادامه بدم؟”، “اگر اصلا به کس دیگه تو همین جا علاقه داشته باشه و من رو به خاطر اون رد کنه چی؟” معمولا این افکار برای کسانی که به همکار خود علاقه مند شده اند پیش می‌آید. در این شرایط بهتر است برای تصمیم گیری از یک متخصص در مورد ارتباط تان مشورت بگیرید. برای دریافت مشاوره ازدواج کلیک کنید.

 

جذب همکار برای ازدواج | مزایای همکار بودن زن و شوهر

همکار بودن زن و شوهر جنبه‌های مثبتی دارد که باعث می‌شود زوجین بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند. بسیاری از کسب و کارهای موفق نیز حاصل تلاش زن و شوهر در کنار یکدیگر هست. در ادامه 4 مزیت همکار بودن زوجین آورده شده است.

 

1- داشتن درک متقابل در مورد مسائل کاری

یکی از علل مهم اختلافات زن و شوهرها نداشتن درک متقابل از شرایط کاری یکدیگر است. برای مثال گلایه از درآمد همسر، نداشتن وقت خالی و زیاد بودن ساعات کار از جمله مسائلی هستند که بسیاری از زوجین اغلب در مورد آن‌ها با یکدیگر بحث می‌کنند. اما زمانی که شما همکار باشید بسیاری از اختلاف‌ها به طور خود به خود برطرف می‌شوند.

 

مثلا دیگر لازم نیست برای همسرتان توضیح دهید که چرا امشب دیر به خانه آمده‌اید و یا چرا مجبور شده‌اید یک قرار عاشقانه را کنسل کنید. شرایط شغلی مشترک تا حد زیادی باعث می‌شود زن و مرد نسبت به هم احساس نزدیکی کرده، دلسوزی بیشتری برای هم به خرج دهند و همدلی بالاتری داشته باشند.

 

2- جذب همکار برای ازدواج و عملکرد بهتر در محیط کار

طبق بررسی‌های روانشناسی زوجینی که با یکدیگر همکار هستند، در شغل‌شان عملکرد بهتری داشته و با انگیزه و انرژی بیشتری کار می‌کنند. در حقیقت نه تنها همکار بودن می‌تواند کیفیت رابطه با همسر را بهبود ببخشد، بلکه رابطه زناشویی نیز بر بازدهی شغلی تاثیر می‌گذارد.

 

3- داشتن زمان مشترک بیشتر

امروزه با دشوار شدن وضعیت اقتصادی خیلی‌ها ساعات زیادی را صرف کار و حرفه‌شان می‌کنند و به سختی می‌توانند زمان مشترکی با همسر خود بگذرانند. این در حالی است که همکار بودن این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا اوقات بیشتری با همسر خود باشید و نقاط مشترک بیشتری را میان خود پرورش دهید.

 

4- جذب همکار برای ازدواج و تجربه صمیمیت عمیق تر

صمیمیت یکی از ارکان مهم و اصلی در رابطه عاشقانه است که نبود آن باعث ایجاد فاصله میان طرفین می‌شود. کسانی که با یکدیگر همکار هستند اغلب صمیمیت بیشتری را در میان خود گزارش می‌دهند، چرا که فعالیت مشترک بیشتری برای انجام دادن دارند، از نقطه نظرات یکدیگر آگاه‌ترند و بیشتر همدیگر را درک می‌کنند.  

 

جذب همکار برای ازدواج | معایب همکار بودن زن و شوهر

با وجود تمام مزایایی که ذکر شد همکار بودن زن و شوهر می‌تواند زمینه بروز برخی مشکلات را نیز فراهم آورد و در نتیجه باید گفت که معایبی هم دارد. از جمله این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

1- کم شدن انتقادهای سازنده

افراد قبل از اینکه وارد عاطفی شوند بیشتر احتمال دارد که به یکدیگر در مورد مسائل کاری بازخورد بدهند یا از دیگری انتقاد کنند. همین مسئله در پیشرفت شغلی به دو طرف کمک خواهد کرد. اما زمانی که رابطه عاطفی شکل می‌گیرد هم زن و هم مرد معمولا رویکرد ملایم‌تری نسبت به یکدیگر پیدا کرده و به مسائل کاری نیز با دیده اغماض نگاه می‌کنند.

 

2- مشکلات مرتبط با حریم شخصی

عاشق شدن در محل کار، تلاش برای جذب فردی از جنس مخالف برای ازدواج و قرار گذاشتن با همکار دشواری‌های خاص خود را دارد. چرا که در بسیاری از فرهنگ‌ها حساسیت‌هایی در این زمینه وجود دارد و خیلی از افراد با نگاهی منفی به این مسئله می‌نگرند. همچنین سایر همکاران ممکن است با رفتارهایی نظیر سرک کشیدن در کار زوجین حریم خصوصی آن‌ها را نقض کنند که این امر به دشواری‌های موجود می‌افزاید.  

 

3- گذراندن زمان زیاد با یکدیگر

درست است که همکاران زمان بیشتری برای باهم بودن دارند، اما همین مسئله خود می‌تواند به موضوعی برای بروز تنش تبدیل شود. چرا که بسیاری از زوجین این طور گزارش می‌دهند که ترجیح می‌دهند در طول روز کمی از یکدیگر فاصله بگیرند و بودن بیش از حد در کنار هم باعث می‌شود که احساس بی حوصلگی، آزردگی و حتی نفرت در وجودشان پدید بیاید.

 

4- نادیده گرفتن قرارهای عاشقانه

اینکه زن و شوهرها دائما با یکدیگر هستند ممکن است باعث شود از گذراندن زمان‌های عاشقانه با یکدیگر فارغ شوند. مثلا ممکن است با خود بگویید ما دائما با یکدیگر هستیم در نتیجه نیازی نیست وقت‌مان را در رستوران یا سینما هدر دهیم. این در حالی است که باید بتوانید بین روابط کاری و عاشقانه مرز گذاشته و برای هرکدام به نوبه خود زمان بگذارید. 

 

اگر با همکار خود ازدواج یا نامزد کرده اید و دچار مشکل شده اید، بهتر است برای رفع آن هر چه زودتر اقدام کنید. چرا که این وضعیت هم بر عملکرد کاری و هم بر زندگی شخصی شما تاثیر منفی می‌گذارد. شما بدون آن که زمان زیادی را صرف مراجعه به مراکز مشاوره کنید با یک تلفن می توانید به مشاوران متخصص وصل شوید. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

سوالات متداول

 آیا برای دریافت مشاوره ازدواج می توان به صورت تلفنی نیز اقدام کرد؟

بله، امروزه بسیاری از مراکز مشاوره انواع خدمات روانشناسی خود از جمله مشاوره پیش از ازدواج را به صورت تلفنی یا آنلاین تصویری نیز ارائه می دهند.

آیا ازدواج با همکار می تواند بعدها موجب دلسردی در رابطه شود؟

اگر دائما همانند دو همکار با یکدیگر وقت بگذرانید و رابطه عاطفی میان خود را نادیده بگیرید این امکان وجود دارد. اما لزوما ازدواج با همکار منجر به دلسردی نمی شود.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×