» ورزش و تندرستی » ورزش عمومی » راهنمای خرید تخت ماساژ با توجه به نیازهای شما
ورزش عمومی

راهنمای خرید تخت ماساژ با توجه به نیازهای شما

1403/02/06 1031

تخت ماساژ اصلی ترین وسیله برای ماساژ محسوب می شود که کیفیت آن تاثیر بسیار زیادی در ایجاد احساس خوب در فرد ماساژ گیرنده و راحتی ماسور (ماساژور) هنگام انجام کار دارد. در این مطلب از موزستان شما را با انواع تخت ماساژ و نکاتی که هنگام خرید باید به آنها توجه کنید آشنا می کنیم.

 

نحوه خرید تخت ماساژ برای استفاده در منزل یا سالن‌های زیبایی

یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن تنش های بدن و پیشگیری از بروز بیماری های جسمی و بهبود زیبایی و سلامتی ماساژ است و یکی از مهم ترین ابزارهای ماساژ که باید هنگام خرید آن دقت زیادی داشته باشید ، تخت ماساژ است.  

 

بهترین تخت برای ماساژ تختی است که هم ماساژ گیرنده و هم ماساژ دهنده با آن احساس راحتی داشته باشند. هنگام خرید تخت ماساژ باید به کیفیت ، دوام  و راحتی آن توجه ویژه ای داشته باشید تا مشتری هنگام ماساژ گرفتن احساس بهتری پیدا کند و تشویق شود دوباره به شما مراجعه نماید. 

 

آشنایی کلی با تخت ماساژ

تخت ماساژ به منظور راحتی ماساژور و کاهش فشارهای ناشی از انجام تکنیک های ماساژ و راحتی بیشتر ماساژ گیرنده مورد استفاده قرار می گیرد. تخت ماساژ از چند بخش مختلف تشکیل شده است:

– پایه قابل تنظیم

– تشک با ضخامت مناسب و دارای سوراخ صورت

– پشتی قابل تنظیم که بهتر است مدرج باشد

– متعلقات جداگانه برای قسمت سر و دست

 

قابل تنظیم بودن تخت ماساژ اهمیت بسیار زیادی دارد. معمولا برای افرادی که در جا به جایی بدنشان دچار مشکل هستند از تخت های ماساژ برقی استفاده می شود تا به راحتی بتوانند پوزیشن های مختلف را روی تخت ماساژ داشته باشد. 

از تخت های ماساژ برقی معمولا در کلینیک های فیزیوتراپی و ماساژ درمانی استفاده می شود. 

 

تخت ماساژ, انواع تخت ماساژ, انواع تخت ماساژ

 

انواع تخت ماساژ

– تخت ماساژ تاشو ثابت یا پرتابل

– تخت ماساژ ثابت با قابلیت تنظیم ارتفاع یا بدون تنظیم ارتفاع

– پایه تخت های ماساژ از نوع چوبی یا فلزی هستند. 

– تخت های پایه فلزی از جنس آلومینیوم یا آهن هستند ، تخت های فلزی از جنس آلومینیم بهتر و گران تر از مدل های آهنی هستند.

– تخت های ماساژ پرتابل که قیمت مناسب تری دارند و جا به جایی شان راحت تر است بیشتر بین ماساژورهای سبک سوئدی طرفدار دارد. 

– تخت ماساژ تاشو به راحتی حمل می شود و برای ماسورهایی که خدمات ماساژ در منزل انجام می دهند بسیار مفید و کاربردی هستند. این تخت ها باید نسبتا سبک باشند به همین دلیل ابعاد پهنای تخت های تاشو کمتر از تخت های ثابت است.

– تخت های ماساژ ثابت استحکام بیشتری دارند و افراد سنگین وزن بدون نگرانی میتوانند روی آنها دراز بکشند. 

– تخت های ماساژ تاشو و پرتابل معمولا در اماکن عمومی مانند مراکز خرید یا باشگاه های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

تخت ماساژ, انواع تخت ماساژ, توجه به اندازه تخت ماساژ

 

اندازه مناسب تخت ماساژ

اندازه ایده آل تخت ماساژ به اولویت های شخصی بستگی دارد ، از جمله :

• نوع درمان : برخی درمان ها بهتر است روی تخت هایی با عرض کمتر انجام شود به خصوص زمانی که نیاز به اعمال فشار قوی روی بدن است مانند ماساژ ورزشی.  عرض کم تخت مزیت هایی دارد از جمه دسترسی بیشتر به کمر و اجرای بهتر فشار نقطه ای. 

در تخت های پرتابل ، عرض تخت باید به اندازه ای باشد که قابل حمل است و طولش نباید زیاد باشد.

برای خرید تخت پرتابل ، حداکثر طول 195 سانتی متر و عرض آن بین 60 – 75 سانتی متر باشد.

 

• قد ماسور (ماساژر): هنگام خرید تخت در صورتی که پایه های تخت ثابت است باید به گونه ای انتخاب شود که با قد ماسور هماهنگ باشد ولی به طور کلی در مراکز درمانی بهتر است از تخت هایی استفاده شود که ارتفاع آن قابلیت تنظیم با قد ماسور را داشته باشد. 

 

تخت ماساژ, انواع تخت ماساژ,توجه به کاربرد تخت هنگام انتخاب تخت ماساژ

 

راهنمای خرید تخت ماساژ

• پایه های محکم : در صورتی که پایه های تخت محکم نباشد و دچار لقی باشد هنگام ماساژ باعث بروز سر و صدا می شوند و تمرکز ماساژ دهنده و ماساژ گیرنده را به هم می زنند. 

 

• پایه های قابل تنظیم : ارتفاع تخت ماساژ باید قابل تنظیم باشد تا ماساژ دهنده بتواند ارتفاع تخت را با قد خود هماهنگ کند و هنگام انجام کار احساس راحتی داشته باشد.

 

• داشتن جای صورت : تخت های ماساژ جدید حفره ای برای قرار گرفتن صورت دارند ، زمانی که میخواهید پشت کسی را ماساژ دهید ، به راحتی سرش را در این حفره قرار می دهد و راحت تر دراز می کشد. در این حالت هم سر در وضعیت بهتری قرار دراد و هم تنفس به مشکل نمی خورد. 

 

• روکش قابل شستشو : روکش تخت ماساژ از چرم یا فوم ساخته می شود. روکش های چرمی قابلیت شستشو دارد و از نظر بهداشتی مناسب تر هستند و ماساژ گیرنده احساس بهتری نسبت به بهداشت تخت خواهد دشت. 

 

• ضخامت روکش : ضخامت فوم روی تخت ماساژ اهمیت زیادی در احساس راحتی ماساژ گیرنده دارد .  هر چه ضخامت روکش بیشتر باشد برای کار شما مناسب تر است برای این منظور با انگشت روی تخت فشار بیاورید ، ضخامت روکش باید به اندازه ای باشد که سفتی زیر آن را احساس نکنید. ارتفاع فوم استفاده شده در تخت بین 2.5 – 7.5 سانتی متر است ، برای ماساژهایی که نیاز به فشار بیشتری دارند باید از فوم های سفت تر استفاده کنید تا فشار را به خوبی تحمل کنند. 

 

• وزن تخت : وزن در تخت های قابل حمل و نقل اهمیت زیادی پیدا میکند . این تخت ها باید وزن کمی داشته باشند تا ماساژ دهنده بتواند به راحتی آنها را حمل کند و سنگینی تخت آسیبی به ستون فقرات ماساژ دهنده یا شخصی که تخت را حمل میکند نرساند. 

 

• دستگیره مناسب : وجود دستگیره مناسب هنگام حمل و نقل تخت ماساژ اهمیت زیادی دارد. تخت هایی را بخرید که دستگیره های مقاوم و راحتی داشته باشد.

 

• کیف حمل و نقل : برای تخت های پرتابل وجود کیف و کاور حمل و نقل از جنسی با کیفیت و مقاوم اهمیت بالایی پیدا میکند.

 

• آستانه تحمل : هر تخت ماساژی آستانه تحمل وزن متفاوتی دارد . تخت های تاشو معمولا ظریف تر هستند و تا 200 کیلوگرم وزن را به راحتی تحمل میکنند ولی مدل های ثابت تحمل وزن بالاتری دارند و برخی از آنها حتی تا 500 کیلوگرم وزن را به راحتی تحمل میکنند. 

 

تخت ماساژ, انواع تخت ماساژ, تخت ثابت ماساژ

 

نکات لازم برای خرید تخت ماساژ ثابت

تخت های ثابت نسبت به تخت های متحرک بادوام تر هستند و استحکام بیشتری دارند. 

تخت ماساژ ثابت در مراکز ماساژ ، سونا و غیره مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به جا به جایی و حمل و نقل نداشته باشد. هنگام خرید تخت باید به بادوام بودن جنس بدنه و بادوام بودن پوشش تخت دقت نمایید.

 

راحتی ماساژ دهنده و ماساژ گیرنده هنگام انتخاب تخت اهمیت زیادی پیدا میکند. 

تخت های 175 سانتی متری معمولا برای استفاده اغلب افراد مناسب هستند ولی باید قابلیت تحمل هر وزنی را داشته باشند.

نوع ماساژ تعیین میکند که ضخامت بالش تخت چقدر باشد ، به طور کلی ضخامت بالش های تخت ثابت ماساژ بین 5 – 12 سانتی متر است. 

 

برای انتخاب جنس تخت ماساژ ثابت جایی که قرار است در آن ماساژ ارائه شود اهمیت پیدا میکند ، به عنوان مثال تختی که برای سونا می خریم به دلیل وجود رطوبت زیاد در محیط باید از جنس چوب باشد. 

تخت های فلزی مناسب مکان های بدون رطوبت هستند که در کیفیت های مختلف تولید می شوند.

 

گردآوری : بخش ورزش موزستان

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×