» گردشگری » مکانهای زیارتی ایران و جهان » سفری به دل داستان‌های تاریخی مسجد قلندرانه
مکانهای زیارتی ایران و جهان

سفری به دل داستان‌های تاریخی مسجد قلندرانه

1403/02/07 1044

مسجد قلندرانه یکی از مساجد تاریخی در استانبول است که از دوران باستان تا به امروز باقی مانده است. این مسجد از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی این شهر است. در این مقاله از موزستان بیشتر بخوانید.

 

مسجد قلندرانه: پنجره‌ای به گذشته شهر استانبول

تاریخچه مسجد قلندرانه

 

مسجد قلندرانه

مسجد قلندرانه (ترکی: Kalenderhane Camii) یک کلیسای ارتدکس شرقی سابق در استانبول است که توسط عثمانی‌ها به مسجد تبدیل شده است. به احتمال زیاد، این کلیسا در اصل به نام Theotokos Kyriotissa اختصاص داده شده است. این ساختمان گاهی با نام‌های Kalender Haneh Jamissi و St. Mary Diaconissa نیز شناخته می‌شود. این بنا یکی از معدود نمونه‌های باقی‌مانده از کلیسای بیزانسی با پلان صلیب یونانی گنبدی است.

 

این مسجد در منطقه فاتح استانبول، ترکیه، و در محله زیبای وفا واقع شده است. این مسجد بلافاصله در جنوب شرقی ترین بخش موجود قنات والنس و کمتر از یک کیلومتری جنوب شرقی مسجد وفا کیلیسه قرار دارد.

 

تاریخچه مسجد قلندرانه

 

تاریخچه مسجد قلندرخانه

در ابتدا، سایتی که مسجد قلندرانه روی آن ساخته شده بود، یک حمام رومی بود. پس از آن، یک کلیسای تالار از قرن ششم میلادی بر روی این سایت ایجاد شد. تاریخ‌گذاری این کلیسا بر اساس یافته‌های سکه‌های دقیق در کاوش‌های چینه‌شناسی صورت گرفت. این کلیسا دارای یک اپسی بود که در مقابل قنات والنس واقع شده بود. به احتمال زیاد، در قرن هفتم، یک کلیسای بزرگتر در جنوب اولین کلیسا ساخته شد. سومین کلیسا که از محراب و اپیس کلیسای دوم استفاده می‌کرد، می‌توان قدمت آن را به اواخر قرن دوازدهم، در دوره کمنینی، بازگرداند. این ممکن است بین سال‌های 1197 و 1204 باشد، زیرا کنستانتین استیلبس به تخریب آن در آتش‌سوزی در سال 1197 اشاره کرد. پس از فتح قسطنطنیه توسط لاتین‌ها، این ساختمان به عنوان یک کلیسای کاتولیک رومی توسط صلیبیون استفاده شد و تا حدی توسط روحانیون فرانسیسکن اداره می‌شد.

 

پس از فتح قسطنطنیه در سال 1453، این کلیسا به‌طور شخصی توسط محمد دوم به فرقه کلندری دراویش واگذار شد. دراویش از آن به‌عنوان زاویه و ایمارت استفاده می‌کردند و این ساختمان از آن زمان به نام کلدرهانه شناخته می‌شد.

 

وقف (بنیاد) مرتبط با این ساختمان دارای چندین ملک در تراکیه و حمام‌های زیادی در استانبول و گالاتا بود. چند سال بعد، آرپا امینی مصطفی افندی یک مکتپ (مدرسه) و یک مدرسه ساخت.

 

در سال 1746، حاجی بشیر آقا (متوفی 1747)، کیزلار آغاسی کاخ توپکاپی، محراب، منبر و محفل ساخت و تبدیل ساختمان به مسجد را تکمیل کرد. این مسجد که در اثر آتش‌سوزی ویران شده بود و در اثر زلزله آسیب دیده بود، در سال 1855 و دوباره بین سال‌های 1880 و 1890 بازسازی شد.

 

حفاظت از ساختمان به دهه 1970 برمی‌گردد، زمانی که در تلاشی ده‌ساله توسط Cecil L. Striker و Doğan Kuban که وضعیت قرن دوازدهمی آن را بازسازی کردند، به طور گسترده بازسازی و مورد مطالعه قرار گرفت. علاوه بر این، مناره و محراب بازسازی شدند که باعث شد مسجد برای عبادت بازگشایی شود. مرمت همچنین راه حلی برای مشکل وقف کلیسا ارائه کرد: در حالی که پیش از این تصور می‌شد که کلیسا به نام Theotokos tēs Diakonissēs (“باکره شماس”) یا Christos ho Akatalēptos (“مسیح غیرقابل تصور”) نامگذاری شده است. کشف یک نقاشی دیواری اهداکننده در نمازخانه جنوب شرقی و یک نقاشی دیواری دیگر بر روی ورودی اصلی تالار که هر دو کلمه “Kyriotissa” (یونانی به معنی تخت نشستن) را دارند، این احتمال را می‌دهد که کلیسا به Theotokos Kyriotissa اختصاص داشته باشد.

 

معماری مسجد قلندرخانه

 

معماری و دکوراسیون مسجد قلندرخانه

ساختمان مسجد قلندرانه دارای یک پلان صلیب یونانی مرکزی است که شامل طاق‌های بشکه‌ای عمیق بر روی بازوها می‌باشد و گنبدی با 16 دنده بر آن پوشیده شده است. این ساختمان معمولاً دارای آجرکاری بیزانسی میانی با لایه‌های متناوب آجر و سنگ است. ورودی این ساختمان از طریق یک اسونارتکس و یک اگزونارتکس (که بعدها اضافه شده است) در ضلع غربی قرار دارد.

دیدنی‌های استانبول

 

در سال 1854، یک گالری فوقانی بر فراز esonarthex، به دنبال همان نقشه موجود در کلیسای پانتوکراتور، برداشته شد. طاق‌های سه‌گانه بلند که راهروها را به شبستان متصل می‌کند، اکنون پنجره‌های پایینی کلیسا هستند.

 

حرم در سمت شرق قرار دارد. با این حال، محراب و منبر بازسازی شده در گوشه‌ای قرار دارند تا هماهنگی مناسب با مکه به دست آید.

 

همچنین، دو کلیسای کوچک به نام‌های پروتز و دیاکونیکون نیز در این ساختمان باقی مانده‌اند که نمونه‌ای از کلیساهای بیزانسی دوره میانی و متأخر محسوب می‌شوند.

 

جاذبه‌های گردشگری استانبول

 

تزیینات داخلی این کلیسا شامل پانل‌ها و قالب‌های مرمر رنگی زیبا و قاب‌های آیکون‌های استادانه می‌باشد. این ساختمان دارای دو ویژگی است که هر دو نمایانگر یک یونیکوم در استانبول هستند: یک موزاییک به ابعاد متری مربع که نشان دهنده “تعریف مسیح” است، و یک چرخه از نقاشی‌های دیواری. قرن سیزدهم زندگی سنت فرانسیس آسیزی را به تصویر می‌کشد. این دو ویژگی اکنون جدا شده و تا حدی بازسازی شده‌اند و در موزه باستان‌شناسی استانبول به نمایش گذاشته شده‌اند.

 

  

معرفی مسجد‌های تاریخی استانبول

 

جاذبه‌های تاریخی استانبول

 

در کلی، مسجد قلندرانه به‌همراه مسجد Gül در استانبول، کلیسای ایاصوفیه در تسالونیکی و کلیسای Dormition در Iznik (Nicaea)، یکی از نمونه‌های برجسته معماری صلیبی گنبدی یونانی مربوط به دوره میانی بیزانس را نشان می‌دهد.

 

سوالات متداول درباره مسجد قلندرانه

1. مسجد قلندرانه چه معنایی دارد؟

مسجد قلندرانه نام یکی از مساجد تاریخی در استانبول است. نام این مسجد از واژه “قلندر” گرفته شده است که به معنای “روزه‌گیر” است، اشاره به فرقه قلندرانه می‌کند که در این مسجد مشهود بودند.

 

2. مسجد قلندرانه کجا واقع شده است؟

مسجد قلندرانه در منطقه فاتح استانبول ترکیه و در محله زیبای وفا واقع شده است، بلافاصله در جنوب شرقی ترین بخش موجود قنات والنس و کمتر از یک کیلومتری جنوب شرقی مسجد وفا کیلیسه قرار دارد.

 

3. مسجد قلندرانه چه معماری و طراحی‌ای دارد؟

این مسجد یکی از معدود نمونه‌های باقی‌مانده از کلیسای بیزانسی با پلان صلیب یونانی گنبدی است. معماری آن شامل طراحی‌های باشکوه و زیبا است که از دوران باستان به ارث برده شده است.

 

4. آیا مسجد قلندرانه دارای اهمیت تاریخی است؟

بله، مسجد قلندرانه یکی از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی استانبول است. این مسجد به عنوان نمونه‌ای از معماری بیزانسی مورد توجه محققان و گردشگران قرار دارد.

 

5. آیا مسجد قلندرانه برای بازدید عمومی باز است؟

بله، مسجد قلندرانه برای بازدید عمومی باز است و گردشگران و علاقمندان می‌توانند این مکان تاریخی را بازدید کنند و از زیبایی‌های آن لذت ببرند.

 

سخن پایانی مقاله ی مسجد قلندرانه    

در این مقاله از موزستان به بررسی تاریخچه، معماری و اهمیت مسجد قلندرانه پرداختیم. این مسجد که یکی از جواهرات تاریخی استانبول است، همچنان به عنوان یک جاذبه فرهنگی و گردشگری مورد توجه مسافران و محققان قرار دارد. بازدید از این مکان تاریخی، فرصتی است برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ این شهر باستانی.

 

 

  گرد آوری:بخش گردشگری موزستان

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×