» اخبار » اخبار اقتصادی و بازرگانی » شروع عملیات تعدیل دلار رسمی؟ | سکه به دنبال طلای جهانی
اخبار اقتصادی و بازرگانی

شروع عملیات تعدیل دلار رسمی؟ | سکه به دنبال طلای جهانی

1403/02/06 0053

بازار ارز تهران یک روز کاهشی دیگر را پشت سر گذاشت. نرخ دلار آزاد در بازار روز گذشته با فاصله گرفتن از مرز کانال‌های 64 و 65هزارتومانی برای ساعاتی در روز گذشته در کانال63 دادوستد شد. کاهش ریسک‌های سیاسی در بازار عامل اصلی این روند کاهشی محسوب می‌شود. از سوی دیگر افت نرخ جهانی اونس طلا نیز با شارژ کاهشی سکه نرخ این کالای گران‌بها را وارد کانال 41میلیون تومانی کرد.

 

 به گزارش دنیای اقتصاد ؛ روند کاهشی بازار ارز ادامه دارد. قیمت دلار آزاد پس از برخورد با سقف کانال 64هزار تومانی در بازار روز سه‌شنبه، مجددا دچار افت نرخ شد. بازیگران بازار ارز کاهش ریسک‌های سیاسی در کنار حمایت‌های بانک مرکزی را 2عامل مهم در راستای کاهشی شدن روند نرخ ارز می‌دانند. پس از اتمام درگیری‌های منطقه‌ای و فاصله گرفتن ریسک‌های سیاسی از بازار، روند افزایشی نیمه دوم فروردین ماه در حال جبران است. در طی این روند افزایشی که صرفا با اتکا بر هیجانات معامله‌گران صورت گرفت، حجم معاملات زیاد نبود در نتیجه جبران آن نیز ساده‌تر صورت می‌گیرد و بازار با حمایت شدیدی مواجه نمی‌شود.

 

رنگ قرمز بازار ارز

دیروز چهارشنبه 5اردیبهشت‌ماه روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیر رسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد که در بازار روز سه‌شنبه به پله خروجی کانال 64هزار تومانی رسیده بود، در بازار صبح روز گذشته فعالیت خود را با افت قیمتی چشم‌گیر در مرز 2 کانال 63 و 64هزار تومانی آغاز کرد.

 

این افت قیمت به‌گونه‌ای پیش رفت که در ساعاتی از ظهر روز گذشته اسکناس آمریکایی در کانال63هزار تومانی معامله شد. اما در نهایت آخرین نرخ نقدی بازار با اختلافی 950تومانی نسبت به نرخ روز گذشته در رقم 64هزار تومان ثبت شد. قیمت فردایی این ارز در عصر روز گذشته نیز در بازه 64هزار تا 64هزار و 200تومان ثبت شد. همزمان با قیمت دلار نرخ دیگر شاخص‌های ارزی نیز در روز گذشته کاهشی بود. اسکناس یوروی آزاد با 650تومان کاهش در رقم 68هزار و 600تومان فروخته شد. پوند نیز افت قیمتی 500تومانی را تجربه کرد و در رقم 79هزار و 750تومان معامله شد.

 

شروع عملیات تعدیل دلار رسمی؟

فعالان بازار ارز در روزهای اخیر شاهد خروج نرخ دلار رسمی از شرایط میخکوب و رشد آن بودند. نرخ دلار رسمی در هفته‌های اخیر در نیمه‌های کانال قیمتی 43هزار تومانی از حرکت ایستاده بود و نوسانی نداشت. اما از سوی دیگر قیمت این ارز در بازار آزاد نوسانات افزایشی چشمگیری را تجربه کرد و در نتیجه فاصله این 2نرخ افزایش یافت. افزایش فاصله میان نرخ‌های رسمی و غیررسمی با افزایش رانت ارزی در کشور زمینه‌ساز فعالیت‌های سودجویانه می‌شود. در نتیجه بسیاری از کارشناسان ارزی معتقدند که تعدیل نرخ رسمی با توجه به بازار آزاد از جمله وظایف مهم بانک مرکزی است. روز گذشته هر برگ دلار رسمی 142تومان رشد کرد و در رقم 44هزار و 38تومان معامله شد. فاصله نرخ‌های رسمی و غیررسمی در بازار حدود 20هزار تومان است.

 

سکه به دنبال طلای جهانی

افت قیمت طلای جهانی و همچنین نوسانات کاهشی دلار آزاد زمینه‌ساز کاهش قیمت سکه طلا شده است. هر قطعه سکه طلای طرح جدید در بازار روز گذشته با افت قیمتی یک‌میلیون تومانی در رقم 41میلیون و 900هزار تومان معامله شد. همچنین نیم و ربع سکه نیز در بازار روز گذشته به ترتیب 300 و 400هزار تومان افت قیمت را تجربه کردند و در ارقام 24میلیون و 900هزار تومان و 15 میلیون تومان به فروش رسیدند.

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×