» زناشویی » بارداری و زایمان » فریز جنین برای بارداری در آینده
بارداری و زایمان

فریز جنین برای بارداری در آینده

1403/02/07 0056

 

داستان‎های بارداری در سنین بالا که در اخبار و مجلات به آن‎ها برمی‎خوریم، باعث شده به راحتی فراموش کنیم که قدرت باروری یک خانم با افزایش سن کاهش می‎یابد و همه خانم‎های بالای 40 سال این شانس را ندارند که مادر شوند. ممکن است در حال حاضر به خاطر شرایط زندگی، آینده شغلی، مهاجرت و … امکان فکر کردن به بارداری و داشتن فرزند را نداشته باشید. در چنین شرایطی راه ‎حل چیست؟  

 

یک راه حل ساده برای حفظ باروری برای زوجین در سنین بالا، فریز جنین است. با این روش شانس بارداری در سنین بالا برای خانم‌ها فراهم می‌شود و می‌توانند نوزاد سالمی به دنیا آورند. در ادامه این مقاله در مورد اینکه فریز جنین چیست، از این فرایند چه انتظاری می‎توان داشت، چقدر هزینه دارد و اینکه چگونه انجماد جنین می‌تواند باعث باروری شود، صحبت خواهیم کرد. اگر به فکر فریز کردن جنین‌های خود هستید و می‌خواهید در این مورد تصمیمی بگیرید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

لزوم فریز جنین :

برای اینکه یک جنین سالم تشکیل شود، باید تخمک با کیفیتی وجود داشته باشد. افزایش سن باعث می‌شود تخمک کیفیت خودش را از دست دهد.

 

هر خانمی با تعداد ثابت و معینی تخمک متولد می‎شود، و پس از بلوغ با هر سیکل قاعدگی، یک یا تعداد بیش‎تری از این تخمک‌ها از تخمدان کاسته می‎شود؛ بنابراین طبیعی است که با افزایش سن میزان ذخایر تخمدان هم کاهش یابد. از طرفی همان‎طور که گفته شده، این تخمک‎ها از دوران جنینی همراه ما هستند و هر چه زمانی بیش‌تری از بودن تخمک‎ها در تخمدان بگذرد، کیفیت‌شان هم کمتر خواهد شد. برای همین توصیه می‎شود قبل از اینکه تخمک‎ها کم و بی‎کیفیت شوند، از تخمدان خارج شوند و به صورت فریز شده در جایی نگهداری شوند.

 

منتها در هنگام فریز کردن تخمک اطلاعاتی وجود ندارد که کدام یک از تخمک‌ها کیفیت مناسبی برای باروری دارند و قابلیت تبدیل شدن به جنین باکیفیت را دارند یا خیر، بنابراین اگر مجرد نیستید لقاح تخمک به دست آمده با اسپرم و فریز جنین گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

 

فرایند فریز جنین در مام :

به صورت خلاصه می‌توان گفت در فرایند فریز جنین ابتدا تخمک ‎های بالغ از تخمدان جمع آوری می‎شوند و با اسپرم لقاح داده می‌شوند، تا جنین به دست آمده برای استفاده‎ های بعدی یعنی زمانی که فرد آماده بارداری است در دسترس باشند. هر زمانی که فرد تصمیم به بارداری داشته باشد، می‌توان جنین فریز شده را ذوب کرد و به رحم انتقال داد.

 

در هر سیکل فقط یک تخمک این شانس را پیدا می‎کند تا به اندازه کافی رشد کند و بالغ شود، اما طبیعتا این یک تخمک برای تشکیل جنین کافی نیست. برای همین قبل از تخمک‌کشی یک سری داروهای هورمونی تجویز می‎شود تا تعداد بیش‎تری تخمک در تخمدان بالغ شوند. وقتی فولیکول‌های تخمک به اندازه کافی رشد کردند، پزشک با یک جراحی ساده و سرپایی که پانکچر نامیده می‎شود با یک سوزن باریک از طریق واژن فولیکول‎ها را از تخمدان خارج می‎کند.

 

طی این مرحله بی‎هوش خواهید بود و دردی را حس نخواهید کرد. بعد از این مرحله فولیکول‎ها توسط جنین شناس زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند تا مشخص شود حاوی تخمک هستند یا نه.

 

 سپس در محیط آزمایشگاه تخمک‌های به‌دست‌آمده با اسپرم لقاح داده می‌شوند و جنین شکل گرفته در تانک‌های مخصوص ازت، با دمای منفی 196 درجه سانتی‌گراد منجمد و نگهداری می‌شوند. (جنین‌های منجمد در مرکز مام در قسمت جنین‌شناسی ذخیره می‎شوند.)

در صورتی که فرد تصمیم به بارداری بگیرد، تعدادی از جنین‌ها از حالت فریز شده خارج می‌شوند و به رحم منتقل می‎گردند و پس از چند روز اولین علائم بارداری آشکار خواهد شد.

 

فریز جنین برای بارداری در آینده

 

موفقیت فریز جنین :

تعداد تخمک‌های گرفته شده و جنین‌هایی که تشکیل می‌شوند، به چندین پارامتر مثل سن، ذخیره تخمدان و کیفیت اسپرم‌ها بستگی دارد. داروهایی که طی این پروسه تجویز می‎شوند هم اهمیت زیادی دارند. اینکه چه نوع دارویی و با چه دوزی تجویز ‌شود، به عوامل مختلفی مانند سن، وزن، ذخیر تخمدانی و اندازه تخمدان‌ها بستگی دارد و متخصصین ناباروری بر اساس این عوامل داروی مناسب را انتخاب می‌کنند. پس مهم است پزشک و مرکزی را برای انجام اینکار انتخاب کنید که تبحر کافی در این زمینه داشته باشند. لازم به ذکر است که امکان فریز جنین در مام با بهترین تجهیزات، فراهم است.

 

مدت زمان لازم برای فریز جنین :

فرآیند فریز جنین معمولا بین دو تا سه هفته طول می‌کشد. در طول این فرایند، معمولاً 3 تا 5 بار باید ویزیت انجام شود تا مشخص شود که پیشرفت رشد فولیکول‌ها خوب بوده یا نه. البته گاهی اوقات ممکن است مسئله‎ای طی روند درمان پیش آید که به زمان و ویزیت‎های بیش‎تری احتیاج باشد.

 

بهترین سن فریز جنین :

مناسب‌ترین سن برای فریز کردن تخمک‎ها قبل از 35 سالگی می‏باشد اما تا 40 سالگی نیز قابل انجام است. البته اگر خانمی در خانواده سابقه یائسگی زودرس داشته باشد یا به دلایلی دیگری ممکن است ذخیره تخمدان‌هایش کم شود، بهتر است هرچه زودتر برای فریز جنین اقدام کند. هرچه سن بالاتر می‎رود، شانس باروری کمتر می‎شود برای همین بهتر است اگر تصمیم به انجام فریز جنین دارید، زودتر اقدام کنید.

 

فریز جنین برای چه کسانی مناسب است ؟

فریز جنین در مام برای خانم‎هایی که در حال حاضر بنا به شرایط خاص و یا دلایل شخصی قصد بارداری ندارند، اما می‌خواهند در آینده باردار شوند، مناسب است. این شرایط خاص می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

 

خانم‌هایی که مبتلا به سرطان هستند و قصد شیمی درمانی دارند.

خانم‎هایی که مجبور به اعمال جراحی هستند که ممکن است به تخمدان‌شان آسیب برساند.

خانم‌هایی که به دلایل مختلف مانند تحصیل، کار یا دلایل شخصی تمایل دارند تا بارداری خود را به تاخیر بیاندازند.

افرادی که در اثر جهش‎ های ژنتیکی به بیماری‌هایی مبتلا هستند که ممکن است منجر به یائسگی زودرس شود.

 

مدت زمان نگهداری از جنین‌های فریز شده :

جنین‌های فریز شده را می‌توان تا هر زمانی که فرد قصد بارداری داشته باشد، نگهداری کرد. هیچ محدودیت زمانی برای ذخیره‌سازی جنین‌های فریز شده وجود ندارد. در مرکز مام جنین‌های فریز شده را می‎توان حداقل به مدت ده سال نگه‌‎داری نمود.

 

کیفیت جنین‎ های فریز شده :

 در هنگام ای وی اف، جنین شناس جنین‌های با کیفیت مناسب را انتخاب می‌کند، همچنین جنین‎ها در شرایط مناسب فریز می‌شوند، بنابراین کیفیت جنین های فریز شده کمتر از جنین‎های تازه نیست.

 

عوارض فریز جنین :

مثل هر روش دیگری، فریز جنین هم ممکن است با خطرات و ریسک‌هایی همراه باشد. داروهای محرک تخمک‌گذاری ممکن است عوارضی از جمله تحریک بیش از حد تخمدان داشته باشند که انتخاب دقیق نوع و میزان داروها توسط متخصص ناباروری احتمال بروز این عوارض را کاهش می‌دهد. همچنین از آنجا که عمل پانکچر تخمدان با بیهوشی انجام می‌شود، ممکن است عوارض معمول بیهوشی، همانند هر جراحی دیگر  بروز کند. احتمال خونریزی و عفونت هم وجود دارد که بسیار نادر است. فریز تخمک هیچ عارضه جدی و طولانی مدتی را برای فرد ایجاد نخواهد کرد.

 

هزینه فریز جنین در مام :

هزینه فریز جنین بسته به اینکه چه مرکزی را برای انجام اینکار انتخاب می‎کنید و اینکه چه خدماتی به شما ارائه شود، متفاوت خواهد بود. در نظر داشته باشید متقاضیان باید سالانه مبلغی برای نگهداری از این جنین‌های فریز شده به کلینیک مورد نظر پرداخت نمایند.

کلیه خدمات مربوط به فریز جنین در مرکز مام با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا ارائه می‎گردد. می‌توانید جهت بهره‎مندی از این خدمات با تعیین وقت قبلی به این مرکز مراجعه و یا برای کسب اطلاعات بیش‎تر با شماره 021-42500 تماس حاصل فرمایید.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×