» روانشناسی » مشاوره خانواده » مشاوره روانشناسی| نشانه‌هایی که نیاز شما به مشاوره روانشناسی را می‌رساند
مشاوره خانواده

مشاوره روانشناسی| نشانه‌هایی که نیاز شما به مشاوره روانشناسی را می‌رساند

1403/02/07 1049

در جوامع امروزی عوامل متعددی وجود دارند که آرامش و ریتم زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار داده اند و این عوامل باعث بروز بیماری های روحی و روانی در بسیاری از انسان‌ها شده‌است. هدف مشاوره روانشناسی بهبود وضعیت روحی–روانی و کیفیت‌بخشی به زندگی ‌است. در این قسمت با موزستان همراه باشید تا با حوزه‌های تخصصی مشاوره روانشناسی آشنا شده و بتوانید در انتخاب یک مشاور روانشناس خوب موفق عمل کنید.

 

علم روانشناسی، موثرترین ابزار مدیریت روح و روان

علم روانشناسی به عنوان موثرترین ابزار مدیریت روح و روان به ما کمک می کند تا بتوانیم در کنار زندگی پر دغدغه امروز، از سلامت روح و روان نیز برخوردار شویم. باید خاطر نشان کرد که لزوم مراجعه به مشاوره روانشناس تنها در درمان اختلالات روحی و روانی خلاصه نمی‌شود.

 

ما در قدم اول باید برای جلوگیری از دچار شدن به مشکلات روحی و روانی با مشاور روانشناس در ارتباط باشیم. در صورتی که به چنین مشکلاتی برخورد کردیم نیز رواشناس بهترین راهکار ممکن برای مدیریت یا درمان است. مشاور روانشناس بعد از تشخیص مشکل، به ایجاد راهکار و درمان مراجعین میپردازد.

 

لزوم کمک گرفتن از مشاور روانشناس

در واقع همه به نوعی از مشاوره استفاده می کنند اما ممکن است شکل آن متفاوت باشد و بصورت غیر حرفه ای انجام شود، همه ما از مشاوره بعضی از دوستان یا اقوام استفاده می کنیم اما این نظرات لزوماً حرفه ای و مبتنی بر دانش و مهارت خاصی نیستند

 

بلکه براساس تجربیات شخصی افراد است که شاید با تجربیات شما همخوان نبوده و ممکن است مضر نیز باشند، اما یک مشاور با استفاده از تخصص حرفه ای خود میتواند راهکارهای موثرتری را در زمینه های مختلف ارائه دهد. 

 

امروزه به دلیل افزایش مشکلات و دغدغه های زندگی در بین اکثر افراد و افزایش فشارهای روانی، نیاز به ارتباط با یک مشاور روانشناس برای برطرف کردن مشکلات و اتخاذ بهترین تصمیم حس می شود.

 

گاهی اوقات این مشکلات بسیار ساده و کوچک است و ممکن است به دلیل بی توجهی ما به آنها آنقدر رشد پیدا کنند که به یک معضل جدی در زندگی مان تبدیل گردد و امنیت زندگی را به خطر اندازد.

 

در این مواقع بهترین کار ممکن این است که مشکلات خود را با یک مشاور متخصص و با تجربه در میان گذاشته و به راحتی و با استفاده از تکنیک های علمی و روانشناسی اثبات شده که توسط مشاوران به شما آموزش داده می شود مشکل خود را بررسی و حل نمایید.

 

مشاوره روانشناسی,مشاور روانشناسی خوب,انواع مشاوره روانشناسی

 

 

حوزه‌های تخصصی مشاوره روانشناسی

مشاوره روانشناسی یکی از گسترده ترین شاخه های علم روانشناسی میباشد و با عنایت به زیر شاخه های گسترده راه های اصولی و موثرتری برای درمان و بهبود حال مراجعین فراهم میکند. که تمامی آن حاصل دستاوردهای بسیار روانشناسی از ابتدای شکل گیری تا امروز میباشد.

 

مشاور روانشناسی و روانگران از طریق راه های بسیاری به مراجعین کمک میکنند. انواع مشاوره روانشناسی بسته به تخصص مشاورین متفاوت بوده و کارایی خاصی دارند. با توجه به موقعیت خاص و شرایط ویژه، مراجعین میتوان از هر یک از انواع مشاوره روانشناسی استفاده کرد تا با ارائه راهکارهای دقیق تر و تخصصی‌تر، بهترین نتیجه حاصل شود.

 

از مهم‌ترین زیرشاخه‌های تخصصی مشاوره روانشناسی می‌توان به مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره روانشناسی شغلی، مشاوره سلامت روان، مشاوره روانشناسی کودک و مشاوره تحصیلی، اشاره داشت.

 

چه کسی به مشاوره روانشناسی نیاز دارد؟ 

هرکس که آرزوی واقعی و قلبی برای رشد و بهبود زندگی خود دارد می‌تواند با کمک مشاوره روانشناسی از محدودیتهای درونی خود آزاد شود. هرکس که در مقطع خاصی از زندگی خود با مشکل خاصی مواجه شود (برای مثال یک مشکل ارتباطی)

 

یا دچار تعارض خاصی شود (برای مثال تصمیم گیری برای ازدواج) یا نیاز به راهنمایی تخصصی در زمینه خاصی (برای مثال مشاوره تحصیلی) می‌تواند با مشورت یک مشاور روانشناس بهترین تصمیم را گرفته و بالاترین عملکرد را داشته باشد. 

مشاوره روانشناسی,بهترین مشاور روانشناسی,روانشناسی

 

نشانه‌های نیاز به مشاوره روانشناسی

از مهم ترین بیماری های روانی که در ارتباط با انواع مشاوره روانشناسی میباشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

تغییرات مهم زندگی:

درمانگران، مشاوران و روانشناسان فقط برای کمک به افراد مبتلا به بیماری روانی نیستند. مردم اغلب برای کمک به تغییرات بزرگی در زندگی خود و همچنین کنار آمدن و وفق دادن خود با آن شرایط به مشاوره روانشناسی نیاز دارند. این می تواند یک طلاق بعد از هشت سال زندگی مشترک، ترک یا تغییر در شغل و حرفه تان  و یا از دست دادن یکی از عزیزانتان باشد. 

 

استفاده از مواد مخدر:

اعتیاد به مواد مخدر جدا از عادت جسم ریشه در روان دارد. مشاور روانشناس با علت یابی و بررسی آن به برطرف کردن آن علت پرداخته، بهترین راه درمان را به شما معرفی کرده و ذهن شما را در ترک اعتیاد یاری می‌دهد.

 

بیماری‌های جسمی بی علت و پی در پی:

سالهاست که با ناراحتی های جسمی درگیر بودم  و متوجه شدم که علت آنها بیماری روانی هستند. پزشکان به من گفتند که من سالم بودم، بنابراین به دنبال درمان بیشتر نرفتم. اگر فردی با داستان مشابهی را می شناسید، به او بگویید که درمان های روانی را در نظر بگیرد. بیماری روحی می تواند عواقب جسمی نیز داشته باشد ، پزشکان قادر به تشخیص آن نیستند. آگاهی شما می تواند آنها را نجات دهد!

 

انزوا طلبی:

بین درون گرایی و انزواطلبی تفاوت وجود دارد. مردم مجبور نیستند تمام وقت را دربیرون و در محیط های اجتماعی بگذرانند اما زمانی که تلاش می کنند تا اطمینان حاصل کنند که تنها هستند و از دیگران بدور، نشانه ای مضر است.

 

از دیگر مواردی که لزوم به کمک مشاور روانشناسی دارد می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

– انواع اختلالات افسردگی

– اختلالات عصبی مانند خشم خارج از کنترل، استرس و..

– وسواس فکری

– انواع هراس و وحشت

– اختلال در مهارت‌های یادگیری

– اضطراب عمومی

– جنون جوانی

– اختلال خوردن و تغذیه

– ترس اجتماعی

– انواع اختلالات دو قطبی، شخصیت مرزی

و …

مشاوره روانشناسی,مشاور روانشناس,روانشناس

 

انتخاب یک مشاور روانشناسی خوب

حوزه های روانشناسی بسیار گسترده بوده و یک روانشناس نمی تواند در همه زمینه ها متخصص باشد. پس در وهله اول می بایست برای تشخیص مشاور روانشناس خوب به حوزه تخصصی او توجه داشته باشیم.

 

در ادامه می توانیم رزومه کاری و همچنین بازخوردهای مراجعین را مورد ارزیابی قرار دهیم تا بهترین مشاور روانشناس یا به عبارتی روانشناس که در یک یا چند حوزه تخصص دارد را برای مشاوره و درمان خود انتخاب کنیم.

 

توجه به این نکته نیز ضروری است که بهترین مشاوران روانشناس نیز بدون همکاری مراجعه کننده نمی تواند کار قابل توجهی انجام دهد. پس باید در نظر داشت که همدلی، همکاری و صداقت با روانشناس یک اصل اجتناب ناپذیر است.

 

 

گردآوری: بخش روانشناسی موزستان

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×