» آرایش و زیبایی » لوازم آرایشی » پرفیوم چیست؟ تفاوت پرفیوم با عطر ، اسانس و …
لوازم آرایشی

پرفیوم چیست؟ تفاوت پرفیوم با عطر ، اسانس و …

1403/03/23 0036

هنگامی که برای خرید عطر و رایحه های خوشبو به بازار میروید ممکن است با اصطلاحاتی روبرو شوید که نتوانید تفاوت آن ها را تشخیص دهید در ادامه مقاله تفاوت عطر پرفیوم و ادو پرفیوم و ادکلن و سایر اصطلاحات در این زمینه و میزان ماندگاری هر کدام را با شما در  میان میگذاریم.

 

تفاوت عطر، ادوپرفیوم، ادوتویلت و ادکلن در چیست؟

پرفیوم چیست؟

پرفیوم (به انگلیسی : perfume ) از کلمه یونانی پرفیومر (perfumare) به معنی ” میان دود ” گرفته شده است در واقع کلمه fume به معنی بخار و دود است. یونانی ها عقیده داشتند که رایحه ها ، دود غیر قابل دیدن هستند که هوا را خوشبو میکنند. 

 

تاریخچه عطر در جهان به 4000 سال قبل از میلاد باز میگردد و زمان زیادی طول کشید تا عطرها استفاده شخصی پیدا کنند. یونانی ها با ترکیب پودرهای خوشبو یا روغن ( البته بدون الکل ) اولین عطر مایع را تولید کردند. 

 

امروزه عطرها اسانس های روغنی هستد که در الکل رقیق میشوند و بیشتر با نام ادکلن شناخته میشوند که البته یک واژه عامیانه است.  برخی بر این تصور هستند که واژه پرفیوم مخصوص عطر زنانه و واژه ادکلن ( به انگلیسی : Cologne یا Eau de Cologne و به اختصار EDC) به محصولات مردانه گفته میشود که باوری کاملا اشتباه است. 

 

انواع عطر و رایحه های خوشبو میتوانند در کمترین زمان ممکن احساسات و روحیه شما را بهتر کنند. انتخاب رایحه عطر کاملا سلیقه ای است و امروزه با وجود به میدان آمدن برندهای مختلف علاوه بر تعداد رایحه های زیاد انواع متفاوتی از عطر و ادکلن وجود دارد که هنگام خرید ممکن است  اصطلاحاتی که میشنوید کمی باعث سردرگمیتان شود و نتوانید تفاوت بین آن ها را تشخیص دهید. 

 

تفاوت پرفیوم و ادوتویلت, پرفیوم, عطر و اسانس پرفیوم

 

سعی کنید هنگام خرید عطر ، فصل مناسب آن را هم در نظر بگیرید مثلا در فصل سرد بهتر است از عطرهایی با رایحه گرم و در فصل بهار و تابستان عطر معتدل یا رایحه خنک استفاده کنید. 

 

اصطلاحات مختلفی که هنگام خرید عطر و ادکلن با آن روبرو میشوید ، در واقع نشان دهنده میزان غلظت اسانس موجود در عطر یا قدرت پخش و ماندگاری بو هستند. یعنی هر چه نسبت روغن اسانس عطر به الکل و سایر مواد تشکیل دهنده بیشتر باشد، رایحه ماندگاری بیشتری دارد و قیمت بیشتری برای خرید باید پرداخت کنید. 

 

در ادامه مقاله تفاوت بین انواع رایحه ها و ادکلن ها را با هم بررسی میکنیم.

 

تفاوت پرفیوم با عطر ، اسانس و …

در تفاوت پرفیوم و عطر باید بگوییم که عصاره روغنی معطر یا  اسانس  خالص به تنهایی استفاده نمیشود و باید در کارخانه با حلالی مثل الکل ترکیب شود. در کارخانه ها برای رقیق شدن و ماندگاری بیشتر عطر ، به آن الکل ا ضافه میکنند. در واقع الکل به جز رقیق کردن عطر باعث پایداری آن هم میشود . میتواند گفت در صنعت عطر سازی ، الکل به اندازه عصاره معطر ، اهمیت دارد.

 

واژه اسانس ( به انگلیسی : Essence ) به روغن معطر گفته میشود که  معمولا دارای 50 – 90 درصد روغن معطر است . حالت روغنی دارد و در مغازه های عطر فروشی با سرنگ کشیده شده و در شیشه ها با اندازه های کوچک به فروش میرسد. اسانس یا عطر خالص ماندگاری طولانی ولی پخش شوندگی کمی دارند. 

 

واژه عطر به انواع رقیق شده اسانس با الکل گفته میشود که شامل انواع پرفیوم ، ادوتویلت ، ادکلن و غیره میباشد. در ادامه با انواع عطر و محصولات معطر آشنا میشوید. 

 

تفاوت پرفیوم و عطر, تفاوت پرفیوم و ادوپرفیوم, انواع ادکلن پرفیوم

 

پرفیوم Perfume

پرفیوم معمولا بیش از 20 – 40 درصد اسانس روغنی معطر خالص دارد  ، بیشترین غلظت و بنابراین بیشترین ماندگاری و بیشترین قیمت بین عطر ها را دارد. ماندگاری عطر پرفیوم معمولا بیشتر از 8 ساعت است.

 

به عنوان مثال اگر صبح که از خانه خارج میشوید از پرفیوم استفاده کنید تا شب که به خانه برمیگردید رایحه آن را به وضوح میتوانید استشمام کنید. 

پرفیوم برای افرادی که میخواهد عطر را روی پوستشان بزنند مناسب ترین گزینه است زیرا مقدار کم الکل آن باعث خشکی پوست نمیشود.

 

پراکندگی و پخش بوی پرفیوم بسیار قابل توجه است و رایحه آن در هوا مثل ابری است که دیگران میتوانند واردش شوند یا اگر شما را در آغوش بگیرند به احتمال زیاد تا ساعت ها میتوانند بوی عطر شما را روی لباس خودشان حس کنند. 

 

تفاوت پرفیوم و ادوپرفیوم

همانطور که اشاره شد تفاوت پرفیوم و ادوپرفیوم در میزان غلظت اسانس روغنی معطر است.

 

ادوپرفیوم ( به انگلیسی : Eau de Parfum  و به اختصار EDP ) از نظر درصد اسانس معطر در جایگاه دوم قرار میگیرد و حاوی 15 – 20 درصد اسانس است و بعد از پرفیوم، غلیظ ترین عطر محسوب میشود که به طور متوسط 4 – 5 ساعت ماندگاری دارد که از نظر خریداران قابل قبول است و بنابراین با توجه به قیمت کمتری که  دارد از محبوبیت بالایی برخوردار است. 

 

ادوپرفیوم ها تقریبا پخش بوی بالا و ماندگاری رضایت بخشی دارند ولی بویشان از پرفیوم سبک تر و ملایم تر است و برخلاف پرفیوم باعث ایجاد سردرد در اطرافیان نمیشود. 

 

عطر و اسانس پرفیوم, عطر پرفیوم, ادو پرفیوم

 

تفاوت پرفیوم و ادوتویلت

تفاوت پرفیوم و ادوتویلت ( به انگلیسی : Eau De Toilette و به اختصار EDT ) در غلظت اسانس 5 – 15 درصد در ادوتویلت ها است که حدود 2 – 3 ساعت رایحه ای ماندگار دارد. 

 

البته نوع رابطه و گرم و سرد یا معتدل بودن ادوتویلت ها تاثیر زیادی روی ماندگاری رایحه دارند و در برخی موارد میتوانید تا 4 ساعت هم ماندگاری داشت باشند. در ادوتویلتها معمولا روی ترکیب نت ها ابتدایی تمرکز میکنند و قیمتشان به صرفه تر از موارد قبل است. 

 

برخی تفاوت بین ادوپرفیوم و ادوتویلت را در تفاوت زمان استفاده از آن ها میدانند یعنی ادوپرفیوم ها را به عنوان عطر شبانه و ادوتویلت را به عنوان عطر روزانه استفاده میکنند. 

 

تفاوت پرفیوم و ادکلن

تفاوت پرفیوم و ادکلن در غلظت بسیار کم اسانس در ادکلن است. اسانس معطر موجود در ادکلن حدود 2 – 7 درصد است و مقدار الکل آن زیاد است و نسبت به سایر خانواده عطرها ارزان تر است و معمولا در شیشه های بزرگتری عرضه میشود و ماندگاری بین 2 – 3 ساعت دارد.

 

تفاوت پرفیوم و اوفرش یا Eau Fraiche

اوفرش ها شباهت زیادی به ادکلن دارند و شاید بتوانید بادی اسپلش و بادی میست و افتر شیو را در این گروه قرار داد. در تولید اوفرش ها حدود 1 – 3 درصد اسانس استفاده میشود و علاوه بر الکل از آب هم برای ترکیب آن استفاده میکنند. از آنجایی که مقدار آب استفاده شده در اوفرش زیاد است میتونید با خیال راحت از آن ها روی  پوست استفاده کنید بدون این که نگران خشکی پوست و ایجاد حساسیت توسط الکل باشید. 

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی موزستان

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×