» روانشناسی » مشاوره خانواده » کسانی که هیچ دوستی ندارند بخوانند
مشاوره خانواده

کسانی که هیچ دوستی ندارند بخوانند

1403/02/06 0054

همه نیاز به داشتن دوستی دارند که در مواقع مهم زندگی کنارشان باشد. داشتن کسی که بتوانید در مورد تمام جنبه های زندگی با وی حرف بزنید ، داشتن دوست به سلامت روان شما کمک خواهد کرد.

 

حتی اگر شخصی غیر اجتماعی باشید، نداشتن دوست خوب و صمیمی برایتان ازار دهنده خواهد بود. احتمالا اصلی ترین علل حس تنهایی نداشتن مهارت ارتباط یا توقع بالا و نادرست از دوستی هاست. همه نیاز به داشتن دوستی دارند که در مواقع مهم زندگی کنارشان باشد. داشتن کسی که بتوانید در مورد تمام جنبه های زندگی با وی حرف بزنید ، داشتن دوست به سلامت روان شما کمک خواهد کرد. برای آن که با کسی دوست شوید اول باید خود را بهتر شناخته و در صدد پیدا کردن فرصت هایی برای ملاقات با افرادی که یک وجه اشتراک با شما دارند باشید.

 

خصوصیت های یک دوست خوب

صداقت:بهترین هدیه ای که هر کس میتواند به دیگری بدهد، راستگویی است.

عشق:دوست خوب و دوستی حقیقی، عشق بدون قید و شرط را می طلبد.

کمک:دوست خوب و حقیقی، دوستی است که در تمامی شرایط کمک حال و یار دوست خود باشد.

وفاداری:یکی از ویژگیهای اصلی دوست خوب، وفاداری است که با گذشت زمان شما را ترک نکند.

دوستی دو جانبه:اگر در یک رابطه تنها یک نفر نفع ببرد و طرف مقابل دائم در حال سرویس دادن و خدمت کردن باشد، مدت زیادی طول نخواهد کشید که این روابط از بین میرود . یک رابطه در صورتی سالم و محکم خواهد شد که دو طرفه باشد و هر دو نفر به رشد یکدیگر کمک کنند.

 

داشتن دوست,اهمیت داشتن دوست در زندگی,داشتن دوست چه تاثیری دارد

 

به چه دلیل نمی توانیم یک دوست خوب و نزدیک داشته باشیم؟

 

روابط خانوادگی:

مهم ترین علل ناتوانی در دوست یابی تربیت خانوادگی است. بعضی خانواده ها روابط محدود و بسته را به فرزندان اموزش داده اند یا آن ها را محتاط، محافظه کار، بی اعتماد به سایرین و غیر اجتماعی بار آورده اند. در این چنین مواقع روان شناس خانواده میتواند با تحلیل الگوهای رفتاری و سیستم خانواده، علت را برطرف کند و به فرد کمک کند که وی فراتر از الگو های خانواده رفتار کند.

 

همیشه شکایت کردن :

مدام شکایت کردن میتواند علت این باشد که چرا هیچ دوستی ندارید و افراد ی که این کار را اغلب انجام می‌دهند شاید متوجه رفتارشان نمی شوند. همیشه نالیدن میتواند سبب شود مردم ما را بد بینانه ببینند، یا این که همیشه حس کنیم قربانی شدیم. ناله کردن میتواند کاملاً ما را خودخواه کند. هنگامی که ما ناله می کنیم، تنها خودمان مهم هستیم و خیلی بد است که به حمایت سایرین نیاز داریم. بهرحال ، هر کس دیگری امکان دارد از ناله شما خسته شود. شاید به این خاطر است که هیچ دوستی ندارید.

 

داشتن دوست,اهمیت داشتن دوست در زندگی,داشتن دوست چه تاثیری دارد

 

خجالتی بودن:

یکی از اصلی ترین علل نداشتن دوست خوب ناتوانی در برقراری رابطه با سایرین به علت خجالتی بودن است. علل خجالتی بودن یک بحث مفصل خواهد بود ولی بطور کلی این مسأله از اعتماد به نفس پائین، احتیاط و محافظه کاری بی اندازه ، عدم باور بخود و… ناشی میشود .

 

اعتماد به نفس پائین:

حس حقارت و کم تر بودن از سایرین، دقیقا مانند غرور، شما را از سایرین دور میکند . به سایرین نزدیک نمی شوید زیرا زشت، ضعیف، بی هنر و بطور کلی سایرین از شما خوششان نمی آید؛ ولی این تفکر اشتباه است. هر کس در کنار بدی ها، مزایایی هم دارد که میتواند به آنها خوشبین بوده و برای آغاز دوستی به آنها اتکاء کند.

 

مغرور بودن:

گاهی افرادی درست یا اشتباه، به سایرین نگاه از بالا دارند. غرور بی اندازه آنها سبب میشود سایرین را کم تر از خود ببینید و نخواهند با نزدیک شدن به آنها سطح خود را پائین بیاورند. اشتباه بودن این نظر کاملاً مشخص بوده و باعث تنها ماندن میشود .

 

داشتن توقعات بالا:

علت دیگر این که اصلاً دوستی نمی توانید داشته باشید این است که توقعات شما بسیار بالا است. گاهی وقت ها این اتفاق بین همسران روی میدهد . میتواند خسته کننده باشد. انتظار از نحوه برخورد سایرین در دوستی و دیگر روابط مشکل است هیچ شخصی به این دلیل رفتار نمی کند که ما انتظار داریم. از توقعات که دوستی را نابود میکنند دوری کنید.

 

غیبت کردن در مورد همه:

اشخاص زیادی وجود دارند که تمایل به شایعه پراکنی در بین دوستان دارند. این مشکل زمانی بروز میکند که آنها به یک دوست در مورد دیگری سخن چینی میکنند . دوست خواهد فهمید شما چه طور پشت سر آنها رفتارمی کنید. این دیدگاه همچنین میتواند سبب شود دوستان اعتماد به شما را از دست بدهند، با شما صادق نباشند، و در پایان دوستی را برهم بزنند. در تمام روابط، اعتماد مهم است. حتماً، طبیعی است گاهی در مورد دوستی حرف بزنید . ولی اگر این کار را تکرار کنید و بطور مداوم انجام دهید، نشان دهنده طرز رفتار منفی است.

 

حتی اگر فرد بسیار گوشه گیر هستید، داشتن دوست لازم است، زمانیکه در یک رابطه هستید، دوست های خود را به یک طرف ترک نکنید. آنها بسیار با ارزش هستند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی موزستان

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×