» اخبار » اخبار ورزشی » AFC واگذاری استقلال و پرسپولیس را تایید کرد | خطیر: : ستاره سوم را با مالک جدید کسب می‌کنیم
اخبار ورزشی

AFC واگذاری استقلال و پرسپولیس را تایید کرد | خطیر: : ستاره سوم را با مالک جدید کسب می‌کنیم

1403/02/05 0075

مدیر دپارتمان صدور مجوز حرفه‌ای با اشاره به اینکه با واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بیماری 40 ساله این دو باشگاه درمان شد، گفت: حتی با واگذاری یکی از این دو باشگاه مشکل حل می‌شد.

 به گزارش ایسنا، مصطفی زارعی، مدیر دپارتمان صدور مجوز حرفه‌ای در آیین واگذاری مالکیت استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی که صبح امروز (چهارشنبه) در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی با حضور وزیر ورزش و جوانان و احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، اعضای هیات مدیره باشگاه استقلال و پرسپولیس و همچنین شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکت‌های تابعه آن و اعضای هیات مدیره بانک‌های شهر، ملت، تجارت، صادرات، رفاه و اقتصاد نوین برگزار شد، اظهار کرد: یک بیماری 40 ساله درمان شده و امدواریم اتفاقات خوبی در خصوص این دو باشگاه رخ دهد.

 

وی افزود: ورزش را باید به عنوان یک صنعت پولساز ببینیم و  بدانیم که 2 درصد از تولید ناخالص کشورهای پیشرفته را به خود اختصاص می‌دهد و هدفگذاری کشورهای همسایه در 3 ساله آینده 3 درصد است و  باید به این سمت حرکت کنیم و نقطه آغاز این کار، واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی است.

 

رییس صدور کمیته مجوز حرفه‌ای با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی بود، اعلام کرد: با کنفدراسیون فوتبال آسیا مسائل را چک کرده‌ایم و مشکلی وجود ندارد و باید سراغ سایر اشکالات برویم و آن‌ها را نیز حل کنیم.

 

زارعی ادامه داد: امیدوار هستیم هر دو باشگاه مجوز حرفه‌ای بگیرند و سایر مشکلات خود را حل کنند؛ اگر یکی از این دو باشگاه واگذار می‌شد از نظر AFC مشکل حل می‌شد اما خوشبختانه سهام دو باشگاه به یک اندازه واگذار شد.

 

مدیر دپارتمان صدور مجوز حرفه‌ای با اشاره به اینکه امیدواریم این اتفاق سرعت حرکت ورزش و فوتبال ایران را بیشتر کند، گفت: از اعضای فدراسیون فوتبال تشکر می‌کنیم چرا که پیگیری بسیاری انجام دادند و وزارت ورزش هم همراه بود و در نهایت این اتفاق رخ داد. همچنین جای تشکر دارد که با همکاری وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی مشکلات دو باشگاه حل شد و  یک جلسه نیز با حضور شرکت توسعه و نوسازی اماکن ورزش و سازمان لیگ داشتیم و امیدواریم ورزشگاه آزادی نیز تکان اساسی به خود ببیند.

 

واگذاری 5 درصد سهام سرخابی به پیشکسوتان/ تایید حل مشکل مالکیت توسط AFC

آیین واگذاری مالکیت استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.

 

به گزارش ایسنا، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس پس از سال‌ها به بخش خصوصی واگذار شدند. به دنبال تایید صلاحیت متقاضیان دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در روز یکم اردیبهشت، دوشنبه سوم اردیبهشت در فرابورس ایران مزایده رسمی برای واگذاری 85 درصد از سهام این دو باشگاه برگزار و در نهایت به صورت رسمی این مقدار از سهام این دو باشگاه به متقاضیان واگذار شد.

 

بر این اساس 85 درصد از سهام باشگاه استقلال از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکت‌های تابعه آن شامل شرکت‌های پتروشیمی شهید تندگویان، بوعلی، پارس و بندرامام و همین مقدار از سهام باشگاه پرسپولیس نیز توسط بانک‌های شهر (30 درصد)، ملت (20 درصد)، تجارت (20 درصد)، صادرات (5 درصد)، رفاه (5 درصد) و اقتصاد نوین (5درصد) انتقال پیدا کرد.

 

در همین راستا آیین واگذاری مالکیت استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی از دقایقی پیش در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی آغاز شد.

 

این آیین با حضور وزیر ورزش و جوانان و احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، اعضای هیات مدیره باشگاه استقلال و پرسپولیس و همچنین شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکت‌های تابعه آن و اعضای هیات مدیره بانک‌های شهر، ملت، تجارت، صادرات، رفاه و اقتصاد نوین برگزار شد.

 

ابراهیم بازیان، سرپرست سازمان خصوصی‌سازی با بیان این که پس از برگزاری 8 مزایده در کمتر از دو ماه این واگذاری انجام شده، بیان کرد: در گام اول پذیرش این دو باشگاه در بازار فرابورس ایران 10 درصد این دو باشگاه به مردم واگذار شده بود که اگر این اقدام نبود امروز شاید توفیق واگذاری سهام این دو باشگاه را به این زودی نداشتیم.

 

مصطفی زارعی، مدیر دپارتمان صدور مجوز حرفه‌ای در آیین واگذاری مالکیت استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی اعلام کرد: با کنفدراسیون فوتبال آسیا مسائل را چک کرده‌ایم و مشکلی وجود ندارد و باید سراغ سایر اشکالات برویم و آن‌ها را نیز حل کنیم. امیدوار هستیم هر دو باشگاه مجوز حرفه‌ای بگیرند و سایر مشکلات خود را حل کنند؛ اگر یکی از این دو باشگاه واگذار می‌شد از نظر AFC مشکل حل می‌شد اما خوشبختانه سهام دو باشگاه به یک اندازه واگذار شد.

 

کیومرث هاشمی، وزیر ورزش و جوانان با بیان این که امروز بهترین روز 35 سال فعالیت او در ورزش ایران بوده است، بیان کرد: کار وزارت ورزش و جوانان تیمداری نیست بلکه وظیفه نظارتی داریم و دولت کمک کرد تا این اتفاق رخ دهد و بعضا به ما نقد می‌کردند که نباید این اتفاق رخ دهد اما امروز خوشحال هستیم که اراده دولت محقق شد و از همه پیشکسوتان نیز تشکر می‌کنم و باید بگویم 5 درصد هم برای پیشکسوتان پیش بینی شده که در اختیار وزارت ورزش و جوانان است و واگذاری آن 5 درصد هم انجام می‌شود تا وزارت ورزش کاملا خود را از تیمداری دور کند و آرزوی دیرینه ورزش کشور محقق شود و بدون دغدغه در رقابت‌های بین‌المللی حضور یابند.

 

وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات بحث مالکیت مشترک بود و مسائل دیگری داشتند که باید حل می‌شد، اظهار کرد: جلسات مختلفی با حضور مسئولان دو باشگاه و فدراسیون فوتبال برگزار و این مشکلات حل شد تا بتوانند به بهترین شکل در لیگ قهرمانان آسیا حضور یابند.

 

وزارت ورزش نقشی در مورد اینکه چه کسی به این دو باشگاه بیاید نداشته است، گفت: امیدوار هستیم بخش خصوصی در مورد این دو باشگاه به خوبی تصمیم‌گیری کند و خروجی تصمیمات بنابر تاکید رییس جمهور، خوشحالی مردم باشد و با روند خوب مدیریت امیدواریم این هدف محقق شود.

 

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد درباره حق پخش تلویزیونی سرخابی‌ها گفت: امیداریم این موضوع و مواردی که می‌تواند منجر به درآمدهای پایدار دو باشگاه شود را به سرانجام برسانیم و دغدغه میلیون‌ها هوادار این دو باشگاه برطرف شود.

 

در پایان این آیین، واگذاری استقلال و پرسپولیس به صورت رسمی انجام شد.

 

خطیر: واگذاری استقلال، بزرگترین اتفاق پس از قهرمانی در آسیا بود

به گزارش ایسنا، علی خطیر، مدیرعامل باشگاه استقلال، پس از واگذاری سهام باشگاه استقلال به بخش خصوصی اظهار کرد: قبل از همه چیز، این اتفاق میمون را به طرفداران خوب باشگاه استقلال تبریک می‌گویم. مطمئنا تاریخ 5 اردیبهشت 1403 در حافظه همه هواداران باشگاه استقلال به عنوان یک روز بزرگ در تاریخ باشگاه و یک فصل جدید در تاریخ این باشگاه مطمئنا می‌ماند. به جرعت می‌توانم بگویم که امروز بعد از قهرمانی در آسیا بعد از انقلاب اسلامی بزرگترین اتفاقی است که برای باشگاه‌ استقلال افتاده است. بعد از قهرمانی در باشگاه‌های آسیا این بزرگترین اتفاق باشگاه استقلال است و امیدواریم قهرمانی سوم در آسیا را با حمایت هلدینگ خلیج فارس رقم بزنیم و از همه تشکر می‌کنیم که یک آرزو و امر محال با حمایت رییس جمهور، معاون اول، وزرای ورزش و اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی محقق شد. این اتفاق بعد از 20 سال توسط چند دولت که صرفا صحبت شد و انجام نشد، رقم خورد و امروز روز بزرگی در تاریخ فوتبال کشور است.

 

او ادامه داد: از بدنه دولت، شخص محترم رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و وزیر محترم ورزش و وزیر محترم اقتصاد و همه عزیزانی که این اتفاق خوب را بعد از این همه انتظار و مشکلاتی که باشگاه کشیده‌اند را رقم زدند. از شخص آقای دکتر علی عسگری عزیز، مدیرعامل محترم هولدینگ خلیج فارس تشکر می‌کنم که این پیشنهاد خرید باشگاه استقلال را دادند و امروز این قرارداد نهایی شد.

 

خطیر افزود: این اتفاق خوب که میان دو برند بزرگ باشگاه استقلال و همچنین هولدینگ بزرگ خلیج فارس رقم خورده، امیدوارم این دو ترکیب با نام مقدس استقلال و خلیج فارس در جهت توسعه و پیشرفت و همچنین شکوفایی باشگاه بزرگ استقلال اتفاق بیفتد. یک بار دیگر از تمام عزیزانی که در این مسیر نقش داشتند، تشکر می‌کنم. خیلی خوشحالم که این اتفاق در زمان مدیریت من اتفاق افتاده است. مطمئنم این روز در تاریخ باشگاه استقلال به جا می‌ماند. امیدوارم حمایت‌ها از سوی رسانه همچنان ادامه داشته باشد تا این رشد در فوتبال کشور همچنان ادامه داشته باشد.

 

مدیرعامل استقلال درمورد تغییر یا ترمیم آن باشگاه گفت: به هر حال طبیعی است که وقتی یک مجموعه جدید سهامدار اصلی باشگاه استقلال و یا پرسپولیس است، وقتی سهامدار جدید ورود می‌کند این حق طبیعی آن مجموعه است که بر اساس برنامه‌هایی که مدنظر دارند، با افراد جدید کار کند که یک مورد آن تغییر مدیرعامل و هیات مدیره باشگاه است. اینجا صادقانه عرض می‌کنم که چه باشم و چه نباشم بسیار خوشحالم که این اتفاق برای باشگاه استقلال افتاده است. نمی‌توانید باور کنید بابت این اتفاق چقدر خوشحالم. اثرات این روز بزرگ در آینده برای باشگاه استقلال حل می‌شود.

 

“خیال هواداران استقلال بابت مسائل مالی راحت باشد؟” خطیر در پاسخ به این سوال گفت: امیدوارم این اتفاق بیفتد. ما باید منتظر بمانیم که دوستان ما در هولدینگ خلیج فارس چه برنامه‌ای دارند. مطمئنا هواداران اخبار خوبی را از این فضا خواهند شنید. خیلی عجول نباشید، امروز این اتفاق قطعی شده و بگذارید از این روز لذت ببریم تا رفته رفته مشکلات حل شود. من نباید چنین ضمانتی بدهم ولی این اتفاق رقم خورده که چنین مشکلاتی حل شود. خواهش می‌کنم یک مقدار به این مسائل مثبت نگاه کنیم و به مسائل فکر نکنیم. یکسری افراد دنبال هیجانات هستند و باید هیجان را کنترل کنیم تا از این روز بزرگ لذت ببریم و هواداران هم از آن لذت ببرند. من مطمئنم اتفاقات خوبی برای استقلال می‌افتد.

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×