» علمی و آموزشی » چرا ، زیرا و چگونه » تدریس شیمی با 6 نکته کلیدی زیر 100 سنجش
چرا ، زیرا و چگونه

تدریس شیمی با 6 نکته کلیدی زیر 100 سنجش

1403/02/07 0047

 

تدریس شیمی به دانش‌آموزان دبیرستانی یک فرآیند مهم و پیچیده است که نقش مهمی در موفقیت آنها در امتحانات نهایی و کنکور سراسری دارد. شیمی شاخه ای از علم است که به مطالعه اتم ها و مولکول ها می پردازد. خواص ماده را مطالعه می کند و به درک بسیاری از زمینه های علمی دیگر کمک می نماید. دانش آموزانی که مایل به یادگیری شیمی هستند باید درک درستی از مفاهیم اساسی این موضوع داشته باشند. بنابراین، در این مقاله به نقل از زیر 100 سنجش به بررسی 6 نکته کلیدی و موثر در تدریس شیمی به دانش آموزان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم می پردازیم.

 

اهمیت تدریس شیمی برای دانش آموزان دبیرستانی

درس شیمی، یکی از دروس مهم برای دانش آموزان مقطع دبیرستان در رشته های تجربی و ریاضی محسوب می شود. شیمی علمی است که اهمیت آن در انتخاب رشته دانشگاه و شغل آینده بر کسی پوشیده نیست. رشته های تحصیلی مهمی نظیر پزشکی، صنایع غذایی، داروسازی و کشاورزی و همچنین رشته های مهندسی شیمی، مهندسی مواد و مهندسی نفت و بسیاری دیگر، همگی به درس شیمی مرتبط خواهند بود. در نتیجه، درس شیمی و تدریس موثر آن باید در دبیرستان به شکل جدی مورد توجه واقع شود.

 

شیمی پایه دهم، جزو یکی از مهم‌ترین کتب درسی در میان سری کتاب‌های شیمی در مقطع دبیرستان (متوسطه دوم) است که در آن مفاهیم پایه ای و بسیار مهمی از قبیل اتم، مولکول، ترکیبات و واکنش شیمیایی به دانش آموزان تدریس می شود. تسلط بر این درس برای داشتن یک پایه درسی قوی و شکل گیری زمینه مناسب برای سال یازدهم و دوازدهم دانش آموزان حائز اهمیت خواهد بود.

 

تدریس شیمی یازدهم به عنوان اصلی ترین و پایه‌ای ترین کتاب شیمی مقطع متوسطه دوم، نیاز به توجه ویژه ای دارد. شیمی 2، مطالب متنوع و مهم زیادی دارد که در کنکور سراسری به آن توجه زیادی خواهد شد. مبحث شیمی آلی، یکی از این مباحث مهم است که در این پایه به آن پرداخته شده است. همچنین، در تدریس شیمی دوازدهم به عنوان یکی از مهم ترین دروس در کنکور، با تدریس جامع و موضوعی مباحث آن در کنار پرداختن به دروس شیمی پایه های قبل، دانش‌آموزان قادرند تا آمادگی بهتری برای این آزمون‌ داشته باشند.

 

اهمیت تدریس شیمی برای دانش آموزان دبیرستانی

 

1. در تدریس شیمی موضوع را ساده بیان کنید

در تدریس شیمی به دانش آموزان خود از کلمات پیچیده برای بیان موضوع استفاده نکنید، زیرا ممکن است دانش آموزان را در فهم مطالب دلسرد نماید. اصطلاحات و توضیحات ساده به آنها کمک می کند تا مفهوم را راحت تر یاد بگیرند و به خاطر بسپارند. همچنین به دلیل استفاده از کلمات پیچیده، دانش آموزان ممکن است احساس سردرگمی کنند. این امر به ویژه برای تدریس شیمی دهم به دانش آموزانی که برای اولین بار شیمی می خوانند صادق است. آنها ممکن است از آنچه شما نوشته اید بسیار متحیر شوند.

 

به جای استفاده از کلمات پیچیده، باید از کلمات ساده ای استفاده کنید که به راحتی قابل درک باشند. شما باید موضوع را واضح توضیح دهید. در واقع اگر مطالب را به وضوح توضیح دهید، دانش‌آموزان از خواندن آنچه نوشته‌اید لذت خواهند برد.

 

2. توضیح واضحی از مفاهیم اولیه شیمی ارائه دهید

شیمی یکی از دروس دشوار دبیرستان است، زیرا حوزه های بسیاری را پوشش می دهد. بنابراین باید تدریس شیمی را از مفاهیم اولیه آغاز کرد. در شروع تدریس، آموزش دادن به دانش آموزان در مورد انجام آزمایشات در آزمایشگاه به روشی واضح و آسان بسیار مهم است. سپس، دانش آموزان باید موضوعات کلیدی را یاد بگیرند.

 

همانطور که گفته شد، شیمی یکی از دروس بسیار پیچیده است و نیاز به تلاش زیادی برای یادگیری دارد. بنابراین، وقتی در حال تدریس شیمی هستید، ابتدا باید از اصول اولیه شروع کنید. دانش آموزان باید مفاهیم اولیه شیمی را درک کنند و پس از آن، باید به سراغ موضوعات پیچیده تر بروید.

 

3. از تدریس طولانی خودداری کنید

دانش آموزان در شروع مقطع دبیرستان چیز زیادی در مورد شیمی نمی دانند. بنابراین در تدریس خود، لازم است به جای ارائه سخنرانی های طولانی، روی نکاتی که برای آنها اهمیت بیشتری دارد، تمرکز کنید.

 

تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطلاعات را به شیوه ای واضح و مختصر ارائه دهید. اگر دانش آموزان ببینند که تدریس شیمی برای آنها خسته کننده نیست، به مطالب آن علاقه مند خواهند شد. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که مطالب را به روشی تدریس می کنید که دانش آموزان به راحتی آنها را به خاطر بسپارند.

 

4. مفاهیم شیمی را با کمک تصاویر تدریس کنید

مفاهیم شیمی را با استفاده از تصاویر جذاب به دانش آموزان تدریس کنید. انجام این کار به شما کمک می کند تا موضوعات را واضح تر بیان کنید تا به راحتی برای آنان قابل فهم باشد.

شیمی موضوع بسیار جذابی است، به خصوص برای افرادی که به درک علوم پیرامون خود علاقه مند هستند.

 

از سوی دیگر، شیمی می تواند یک موضوع پیچیده برای دیگر افراد باشد و برای دانش آموزان در شروع یادگیری این درس، چالش برانگیز شود. آنها برای درک مفاهیم شیمی، باید نحوه تعامل اتم ها با یکدیگر را درک کنند. باید یاد بگیرند که چگونه عناصر با هم ترکیب می شوند و ترکیبات را تشکیل می دهند و چگونه ترکیبات به ترکیبات دیگر تبدیل می شوند. دانش آموزان اگر بتوانند این مفاهیم اساسی را درک کنند، می توان گفت که شیوه ای موثر از تدریس مفاهیم شیمی را ارائه کرده اید.

 

روش های مختلفی برای تدریس و آموزش مفاهیم شیمی وجود دارد. می توانید از جلوه های بصری برای کمک به توضیح فرآیندهای شیمیایی استفاده کنید. جلوه بصری به شما کمک می کند تا مفاهیم را به صورت تصویری به دانش آموزان خود توضیح دهید. همچنین، می توانید از نمودار جریان برای نشان دادن مراحل یک واکنش شیمیایی استفاده کنید. علاوه بر این، می توان از نمودارها برای توضیح واکنش های شیمیایی نیز استفاده نمود.

 

5. مثال های مرتبط و جالب ارائه کنید

در تدریس شیمی به دانش آموزان مثال های مرتبط و جالبی از شیمی را برای کمک به آنان در درک مفاهیم ارائه دهید. آنها نیازی به حفظ همه چیز ندارند، اما باید نکات اصلی را به خاطر بسپارند.

 

برای مثال، می توانید در تدریس واکنش های اکسیداسیون و اختزال از پروسه اکسیداسیون مواد غذایی مثل سیب‌زمینی یا اکسیداسیون ذغال‌های چوب در آتش یا حتی مثال های قابل درک تر مانند تنفس انسان استفاده کنید. انسان‌ها اکسیژن را تنفس می کنند و غذا می خورند تا انرژی لازم برای زندگی خود را تأمین نمایند. این فرآیند باعث تشکیل انرژی و دی‌اکسید کربن می شود که به عنوان پایانه‌ای از این فرآیند اکسیداسیون به شمار می‌آید.

 

این مثال نشان می دهد که در فرآیندهای زندگی روزمره‌مان نیز می‌توان اصول شیمی را مشاهده کرد و از این اصول درک بهتری از جهان پیرامون خود خواهیم داشت. از دانش‌آموزان بخواهید که به مثال های مشابهی از زندگی روزمره‌شان فکر کنند تا مفاهیم را بهتر درک کنند و به یادگیری عمیق تری برسند.

 

 

6. در تدریس شیمی خلاق باشید

شما می توانید از تخیل خود برای ایجاد روشی متفاوت برای توضیح یک مفهوم استفاده کنید و این امر یادگیری را برای دانش آموزان سرگرم کننده خواهد کرد. در واقع روش تدریس شما باید تعاملی باشد و باید از تخیل خود برای تدریس مفاهیم به دانش آموزان خود استفاده نمایید.

یک معلم شیمی می تواند از تخیل خود برای توضیح مفهوم واکنش های شیمیایی استفاده کند. یک راه خوب برای توضیح یک واکنش شیمیایی استفاده از یک داستان است. مهم است که داستانی را تعریف کنید تا دانش آموزان بفهمند چه چیزی می آموزند. دانش آموزان عاشق شنیدن داستان هستند و ایده خوبی است که از داستان ها در تدریس خود استفاده کنید.

 

نتیجه‌گیری

تدریس شیمی به دانش‌آموزان نیازمند توجه به چند نکته کلیدی است. ابتدا باید مفاهیم را به زبانی ساده توضیح داده و از کلمات پیچیده خودداری کرد تا دانش‌آموزان دچار سردرگمی نشوند. توضیح دقیق و ساده از مفاهیم اصلی و تأکید بر موضوعات کلیدی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

همچنین، استفاده از تصاویر، نمودارها و مثال‌های مرتبط و جالب می‌توانند در درک بهتر مفاهیم شیمی به دانش‌آموزان کمک کنند. در آخر، خلاقیت در روش‌های تدریس و ایجاد داستان‌های تعاملی می‌تواند تجربه یادگیری دانش‌آموزان را بهبود ببخشد و علاقه آنها به یادگیری شیمی را افزایش دهد.

 

اینها برخی از نکات کلیدی است که به شما کمک می کند تا مفاهیم شیمی را به طور موثر به دانش آموزان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم در مقطع دبیرستان تدریس کنید تا بتوانند به خوبی برای امتحانات نهایی و آزمون کنکور آماده شوند.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×