» اخبار » اخبار گوناگون » رازگشایی از برابر بودن سرعت نور با مختصات هرم بزرگ مصر
اخبار گوناگون

رازگشایی از برابر بودن سرعت نور با مختصات هرم بزرگ مصر

1403/02/04 1053

کافی است کمی در اینترنت جست‌وجو کنید تا با انبوه مطالب دانش گمشده پیشینیان، باستان‌شناسی فضایی، اسرار مصر باستان و ... مواجه شوید. یکی از معروف‌ترین این ادعاها، ارتباط بین سرعت نور و مختصات جغرافیایی اهرام مصر است.

به گزارش خبرآنلاین، سرعت نور در خلأ 299٬792٬458 متر بر ثانیه است و عرض جغرافیایی هرم بزرگ جیزه در مصر نیز 29٫9792458 درجه شمالی است. کم نیستند افرادی که این برابری عجیب را دلیلی بر دانش گمشده مصریان باستان و ارتباط آن‌ها با فضانوردان باستانی و حیات فرازمینی می‌دانند.

 

اما به‌راستی، آیا این برابری واقعیت دارد و اگر بله، آیا تصادفی است؟

 

متأسفانه یا خوشبختانه، مقدار عددی سرعت نور و عرض جغرافیایی هرم جیزه با هم برابر است. نور با سرعت 299792458 متر بر ثانیه در خلأ حرکت می‌کند که طبق نظریه نسبیت خاص، بالاترین حد سرعت اجرام در عالم ما به شمار می‌رود. عرض جغرافیایی هرم بزرگ جیزه نیز درواقع 29٫9792458 شمالی است (می‌توانید از گوگل‌مپ یا هر نرم‌افزار جغرافیایی دیگری مشاهده کنید)؛ اما فراموش نکنید که در این عرض جغرافیایی، فقط هرم بزرگ جیزه واقع نشده و مکان‌های دیگری نیز در سراسر زمین روی همین عرض جغرافیایی واقع شده‌اند.

 

اما آیا این یکسان بودن، تصادفی است؟

 

پاسخ دوباره مثبت است. نخستین بار، اوول رومر، اخترشناس دانمارکی بود که سرعت نور را در سال 1676 با رصد حرکت قمرهای سیاره مشتری اندازه گرفت. پیش از او دانشمندان زیادی از جمله «گالیلئو گالیله» تلاش کرده بودند تا سرعت نور را اندازه بگیرند، اما به دلیل محدودیت‌های فناوری شکست خوردند و صرفا نتیجه گرفتند که سرعت نور، بسیار زیاد است.

 

مصریان باستان، حتی اگر فرض بگیریم که قرن‌ها پیش از رومر، سرعت نور را اندازه گرفته بودند و به دلایلی آن را مسکوت نگه داشته بودند، برای اندازه‌گیری طول از واحد «متر» استفاده نمی‌کردند؛ چراکه این واحد نخستین‌بار در سال 1791 میلادی تعریف شد.

 

مصریان باستان از واحد «ذراع» استفاده می‌کردند که معادل فاصله نوک انگشت میانی تا آرنج دست است؛ پس مصریان سرعت نور را حدود 571,033,253 ذراع بر ثانیه می‌سنجیدند. حال بیایید ببینیم که آیا در عرض جغرافیایی 57.1033253 شمالی (از شرق تا غرب روسیه) آیا پدیده‌ای خاص یا شیئی تصادفی وجود دارد؟

 

درست است که مصریان باستان در برخی حوزه‌ها اقدامات چشمگیری انجام می‌دادند، اما آن‌ها هرگز سرعت نور را اندازه‌گیری نکردند یا با استفاده از خطوط جهانی طول و عرض جغرافیایی حرکت نمی‌کردند. هرآنچه معتقدان به نظریات توطئه و فضانوردان باستانی و مشابه آن‌ها می‌گویند، چیزی بیش از پدیده‌ای تصادفی نیست.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×