» روانشناسی » برای زندگی بهتر » زمان هایی که ندانسته مراقبه می کنید!
برای زندگی بهتر

زمان هایی که ندانسته مراقبه می کنید!

1403/04/14 1030

اگر فکر می کنید نمی توانید مراقبه کنید، باید بدانید که بدون اینکه بدانید بارها آن را تمرین کرده اید ، حضور در لحظه به شما کمک میکند تا آرامش را تجربه کنید !

“من از پسش بر نمی‌آیم”
حتما بارها از فواید مراقبه شنیده اید اما برای انجام ندادن کارها با آگاهی بهانه بسیار است. یا بلد نیستید و یا بدتر از آن ، وقت ندارید. شاید فکر می‌کنید هر روز آگاه بودن خیالی باطل و غیر ممکن است؛ اما به این زودی کنارنکشید! تنها لازمه آگاهی، حضور کامل در لحظه است؛ چه این لحظه، لحظه مراقبه و تمرکز باشد و چه لحظه‌ای از یک گفتگو! حقیقت این است که برخی اعمال روزانه شما ذاتا با تمرکز همراهند و این شما هستید که از آن بی خبرید.در ادامه 6 عادت را معرفی می کنیم که احتمالا شما خیلی وقت است به انجامش مشغولید!

1- توجه به توضیحات کودکتان وقتی که کارهای امروزش را برایتان بازگو می‌کند.

 

 

وقتی کوچولوی شما با هیجان داخل ماشین می‌پرد و برایتان از بازی‌هایی که امروز انجام داده می‌گوید و شما هم با توجه کامل پاسخش را می دهید، در حقیقت مشغول تمرین حضور در لحظه هستید! آگاهی یا عدم آگاهی شما می‌تواند تاثیر شگرفی بر کودکانتان بگذارد. اغلب مردم می‌گویند در تمرکز کردن دچار مشکل هستند. در لحظه بودن مشکل است – خصوصا وقتی مشغول مراقبت از فرزندانیم و نیاز به توجه به سایر جوانب زندگی هم داریم. اگر به عنوان یک انسان بالغ در مدیریت عواملی که مانع تمرکز ما می‌شوند مشکل داریم، تعجبی ندارد که فرزندانمان هم اینگونه باشند.
دفعه بعدی که فرزندتان با حرکات بدنش برایتان داستانی می‌گوید، برای تمرین تمرکزی که به خرج می‌دهید خدا را شکر کنید. چرا که موجب خاطرات خوبی در آینده خواهد شد.
 
2- تماشای غروب خورشید

فواید مراقبه,مراقبه و تمرکز,مدیتیشن

 

تماشا نکردن غروب خورشید در انتهای روز کار سختیست؛ وقتی که مشغول لذت بردن از این لحظات هستید، در حقیقت مشغول تمرکزکردن می‌باشید. جون کبات زین محقق تمرکز میگوید: ” حضور در لحظه به معنای توجه‌کردن به روشی خاص است: با هدف، در لحظه و بدون تعصب” برای این جمله هیچ مثالی بهتر از تماشای غروب زیبای خورشید نیست.
 
3- خوردن یک کیک با تمام وجود

 

فواید مراقبه,مراقبه و تمرکز,مدیتیشن

 

هیچ چیزی مثل مزه دسر مورد علاقه آدم نیست! اگر به آرامی از ذره ذره این خوردنی خاص لذت می‌برید در حقیقت مشغول تجربه خوردن با آگاهی هستید. البته این تنها فایده خوردن با دقت نیست! حاضر بودن در لحظه و آرام‌تر خوردن در کاهش وزن هم موثر است!
 
4- غرق شدن در یک بازی

 

فواید مراقبه,مراقبه و تمرکز,مدیتیشن

همانطور که متخصصین مدیتیشن می‌گویند: آشپزی، مراقبه عملی است. وقتی مشغول آشپزی هستید، تماما آگاه و در لحظه به سر می‌برید؛ زیرا هیچ کسی نمی‌خواهد با حواس‌پرتی چاقو به دست بگیرد. اگر با دقت مشغول تمرکز بر کار پیش رویتان هستید (مثل جوشاندن آب) بیش از آنچه فکر می‌کنید درحال تمرکز می‌باشید.
 
6- لذت بردن از یک دوش زیبا و طولانی در انتهای روز

 

فواید مراقبه,مراقبه و تمرکز,مدیتیشن

 

احتمالا شما برای داشتن این لحظات کوتاه در زیر آب گرمی که فشار کاری روزانه را از تنتان می شوید خوشحالید. این لحظات آرامش‌بخش، آکنده از تمرکز می‌باشند؛ و البته شما به صورت روزانه آن را تجربه می‌کنید. یک دوش گرم، بهترین جا برای کمی آگاهیست؛ و البته پس از لذت بردن کافی، جایی مناسب برای تفکرات مهم!
منبع:آی بانو

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×