» علمی و آموزشی » نوآوری و کشفیات علمی » محققان یک ماده شیمیایی جاذب «دی‌اکسید کربن» کشف کردند
نوآوری و کشفیات علمی

محققان یک ماده شیمیایی جاذب «دی‌اکسید کربن» کشف کردند

1403/02/06 0052

دانشمندان ادعا کرده‌اند که ماده شیمیایی پروکسید وانادیوم به جذب و مهار دی اکسید کربن از جو یاری می‌رساند و می تواند در مبارزه با تغییرات اقلیمی نقش مهمی داشته باشد.

به گزارش ایرنا از تارنمای «مهندسی جالب» (interestingengineering.com)، این یک کشف مهم و قابل توجه است؛ زیرا به ابداع و توسعه فناوری‌هایی برای از بین بردن گاز گلخانه‌ای دی‌اکسیدکربن مسئول تغییرات اقلیمی یاری می‌رساند.

 

در بیانیه دانشمندان دانشگاه ایالتی «اورگون» (امریکا) درباره این ماده شیمیایی بیان شده است که این ماده سطح مناسبی از واکنش را نشان می دهد که نه زیاد و نه کم است و موجب می شود این ماده گزینه نیرومندی به عنوان یک ابزار از بین بردن کربن باشد.

 

هدف این تحقیقات ابداع روش های جدیدی برای جذب مستقیم دی اکسید کربن از هوا (DAC) بوده است. جذب مستقیم دی اکسید کربن از هوا نقش مهم و حیاتی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی دارد.

 

بر خلاف روش های سنتی جذب دی اکسید کربن که بر جذب انتشارات کربنی از منابع مشخص نقطه‌ای مانند نیروگاه ها تمرکز دارد ، روش جذب مستقیم از منابع پراکنده موجب کارایی بیشتر آن و تکمیل فناوری‌های موجود خواهد شد. اکنون مشخص شده است که مولکول های پروکسید وانادیوم می توانند بطور موثر با دی اکسید کربن واکنش نشان داده و آن را از جو جذب کرده و خارج سازند.

 

این روش بطور بالقوه می تواند به کاهش تجمع گازهای گلخانه‌ای کمک کرده و به تلاش های گسترده‌تر برای مبارزه با تغییرات اقلیمی یاری رساند.

 

این محققان تصریح کردند که وانادیوم علاوه بر این مزیت‌های دیگری نیز نسبت به سایر فلزات از لحاظ نوع واکنش و دمای آزادسازی دارد. وانادیوم امکان دمای نسبتا پایین 200 درجه سلسیوس برای جذب دی اکسید کربن را فراهم می‌کند در حالی که برای فلزات دیگر دمای بسیار بالاتری مورد نیاز است. این دمای آزادسازی پایین‌تر موجب تسهیل استفاده مجدد از دی اکسید کربن جذب شده می شود و همچنین انرژی مورد نیاز و هزینه‌های مرتبط با فناوری‌های جذب دی اکسید کربن را کاهش می دهد.

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×