» سلامت و بهداشت » پیشگیری بهتر از درمان » 16 علامت غافلگیر کننده سرطان که همه باید بدانند
پیشگیری بهتر از درمان

16 علامت غافلگیر کننده سرطان که همه باید بدانند

1403/03/23 0070

علائم سرطان ممکن است شامل نشانه هایی غیرمنتظره و ناآشنا باشد که باید به آنها توجه شود.  در صورت تجربه هرگونه علامتی از بیماری، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و بررسی و درمان مناسب را دریافت کنید. تشخیص زودهنگام و درمان سرطان می تواند بهبود پیش بینی و نتیجه درمان را بهبود بخشد. در این مطلب از موزستان شما را با علایمی که باید به آنها توجه کنید آشنا می کنیم.

 

آگاهی از 16 علامت غافلگیر کننده سرطان

اگر این علائم را تجربه کردید وحشت نکنید، اما توجه کنید و به پزشک مراجعه کنید. ممکن است بدانید که پیدا کردن یک توده در سینه به این معنی است که باید آن را بررسی کنید. اما توده های بافت تنها نشانه هایی نیستند که باید در مورد سرطان از آنها آگاه باشید. علائم عجیب و غریب یا ناآشنا، مانند تورم در گردن، زخم های پوستی که التیام نمی یابند، یا درد بی امان، مستحق همان مراقبت هستند.

 

در اینجا مهم نیست که به نتیجه‌گیری‌های پیچیده و موزون دست پیدا کنید و فکر کنید قطعا سرطان است وقتی به راحتی می تواند چیز دیگری باشد. اما هرچه زودتر بدانید چه چیزی باعث ناراحتی شما می شود، سریعتر شما و یک پزشک می توانید اقدامات مناسب را انجام دهید.

 

اگر فکر می‌کنید چیزی اشتباه است، بررسی آن در اسرع وقت بسیار مهم است. سرطان هایی که زود تشخیص داده می شوند را می توان قبل از اینکه فرصتی برای انتشار به سایر قسمت های بدن پیدا کند، درمان کرد. برخی از روش های غربالگری سرطان مستلزم مراجعه به یک پزشک است، اما می توانید خودآزمایی را در خانه نیز انجام دهید.

 

بسته به علائم، سابقه پزشکی و نتایج معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است آزمایش‌ها یا روش‌های تشخیصی خاصی را برای جستجوی سرطان درخواست کنند. اگر سرطان پیدا شود، آنها همچنین می توانند تعیین کنند که تا چه اندازه گسترش یافته است.

 

ما از پزشکان متخصص در بیماری های سر و گردن، زنان، پستان، خون، ریه، پوست و سایر بدخیمی ها خواستیم تا علائم کمتر شناخته شده سرطان را که باید در مورد آنها بدانید را شرح دهند. برخی از این نشانه ها پنهان هستند و برخی دیگر شهودی‌تر هستند، اما هیچ‌یک نباید نادیده گرفته شوند.

 

علائم سرطان, علائم سرطان ریه, سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان

 

یک جوش مرواریدی

سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان است و انواع مختلفی دارد. عمده ترین آنها کارسینوم سلول سنگفرشی، کارسینوم سلول بازال و تا حدودی کمتر شایع، ملانوم است. 

که گاهی اوقات کارسینوم های سلول بازال ظاهری نیمه شفاف یا مومی مانند مرواریدی دارند. گاهی اوقات این سرطان ها شبیه زخم ها، لکه های پوسته پوسته یا برآمدگی های کیست مانند هستند.

 

بسیاری از اوقات مردم به پزشک مراجعه می کنند و می گویند، من این جوش را روی گونه یا بینی ام دارم و از بین نمی رود. معمولاً این سرطان ها کند رشد می کنند و بسیار قابل درمان هستند. هر گونه برآمدگی که شش تا هشت هفته ادامه داشته باشد باید بررسی شود.

 

احساس وجود شی خارجی در گلو

احساس شی در زبان و گلو که اغلب با رفلاکس اسید همراه است. اما گاهی اوقات، این احساس ناخوشایند به شما می گوید که یک تومور وجود دارد.

 

تومورهای پایه زبان و لوزه ها به دلیل عفونت ویروس پاپیلومای انسانی، که اغلب از طریق رابطه جنسی دهانی به دست می‌آیند، در حال افزایش هستند. HPV ممکن است سال‌ها پیش از ایجاد علائم در بدن خفته باشد، بنابراین افراد ممکن است ندانند که در معرض خطر ابتلا به سرطان دهان و گردن هستند.

 

خارش طولانی مدت

برخی از سرطان ها، مانند لنفوم، می توانند باعث خارش شدید در افراد شوند. لنفوم ها انواع سرطان هایی هستند که بر سیستم لنفاوی (بخشی از سیستم ایمنی شما) تأثیر می گذارند. آنها شامل لنفوم هوچکین و غیر هوچکین هستند. صرف نظر از نوع، لنفوم می تواند باعث خارش شود. خارش یک علامت غیر اختصاصی است که مردم اغلب به متخصص پوست مراجعه می‌کنند و به دنبال تسکین هستند.

 

در صورتی که با خارش عمومی مواجه هستید، به دنبال تشخیص احتمالی یک بدخیمی زمینه‌ای باشید، زیرا هیچ کس واقعاً نمی‌تواند به شما بگوید که دلیل خارش شما چیست. این ممکن است نیاز به مطالعه بیشتر، بررسی‌های تشخیصی و مشاوره با پزشک دیگری داشته باشد.

 

علائم سرطان, علائم سرطان ریه,گوش درد علائم یک سرطان اولیه در پشت زبان یا لوزه

 

گوش درد

وقتی یک گوش مدام درد می کند، اما هیچ نشانه ای از عفونت وجود ندارد، به چه معناست؟ ممکن است اصلا مشکل گوش شما نباشد. ممکن است گوش درد ارجاع شده باشد، به معنا که دردی از اعصاب سر یا گردن به گوش می رسد. بسیاری از شرایط می توانند باعث ایجاد این نوع ناراحتی در گوش شوند. یکی از آنها سرطان دهان است.

 

یک سرطان اولیه در پشت زبان یا لوزه ممکن است علائم بسیار ظریفی داشته باشد. که ممکن است فردی هفته ها یا ماه ها قبل از کشف سرطان دهان بدون علائم دیگر گوش درد داشته باشد. این همچنین می تواند نشانه سرطان دهان در مراحل بعدی باشد که در حال افزایش و شروع به تداخل با آن اعصاب است. 

 

خونریزی واژن

لکه بینی یا پریودهای نامنظم ممکن است به دلیل عدم تعادل هورمونی باشد. همچنین می تواند وجود فیبروم یا پولیپ رحم را نشان دهد. با این حال، گاهی اوقات، خونریزی غیر معمول نشانه سرطان آندومتر است. سرطان آندومتر شایع‌ترین نوع سرطان رحم است و اغلب قابل درمان است.

 

هرگونه خونریزی غیرطبیعی، به ویژه پس از یائسگی که طبیعی نیست، باید به سرعت توسط پزشک ارزیابی شود، همچنین افرادی که از این بیماری رنج می‌برند، باید قبل از ورود به دوران یائسگی نیز بررسی شوند. عوامل خطر برای سرطان آندومتر، مانند چاقی، نیز باید مورد توجه قرار گیرند. به همین دلیل، اگر با خونریزی غیرطبیعی روبرو شدید، باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید. اکثر سرطان های آندومتر در مرحله 1 تشخیص داده می شوند، زمانی که به شدت قابل درمان هستند.

 

علائم سرطان, علائم سرطان ریه, افتادگی پلک فوقانی یکی از نشانه های پانکوست در بالای ریه

 

پلک افتاده

افتادگی پلک فوقانی می تواند نشانه پیری، آسیب یا بیماری (مانند سکته ) باشد. همچنین می تواند پزشک را در مورد یک تومور به اصطلاح پانکوست در بالای ریه شما آگاه کند.

تومور پانکوست نوعی سرطان ریه است که از قسمت بالایی ریه شروع می شود و به بافت های مجاور مانند دنده ها و مهره ها گسترش می یابد. بیشتر تومورهای پانکوست سرطان های سلول غیر کوچک هستند. 

 

اکثر سرطان های ریه ناشی از سیگار کشیدن است. قرار گرفتن در معرض سایر عوامل سرطان زا مانند آزبست نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

 

بر خلاف سایر سرطان های ریه، سرفه از علائم اولیه تومور پانکوست نیست. یکی از اولین علائم می تواند درد شدید شانه باشد. برخی از افراد به سندرم هورنر مبتلا می‌شوند، علائم سه‌گانه‌ای از جمله افتادگی پلک، منقبض شدن مردمک چشم و از دست دادن تعریق در همان سمت صورت. 

تومور پانکوست ، به دلیل واقع شدن در نوک یا راس ریه، ممکن است ریشه عصبی چشم و صورت را تحریک کند. در بیماران مبتلا به سیراکوز نیز این امر مشاهده شده است.

 

لکه های فلس دار یا توده های زگیل دار

اگر روی پوست شما یک لکه قرمز و پوسته دیده می‌شود، ترس و نگرانی فوری نیاز نیست. اما اگر شما در ناحیه‌ای از بدن که در معرض نور خورشید است، این لکه برای هشت تا نه هفته باقی مانده باشد، باید احتمال اینکه این یک علامت از کارسینوم سلول سنگفرشی باشد، در نظر گرفته شود و به پزشک مراجعه کنید. بنابراین، اگرچه این نشانه ممکن است ناشی از دیگر عوامل باشد، اما برای اطمینان بیشتر، بهتر است به زودی مشاوره پزشکی دریافت کنید.

 

این نوع سرطان پوست گاهی اوقات ظاهری “زگیل مانند” یا “گنبدی شکل” دارد. معمولا در سر، گردن و پشت دست ها ظاهر می شود. برخی از افراد پس از سالها قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آن را در جلوی پاهای خود پیدا می کنند. کارسینوم سلول سنگفرشی تقریباً همیشه با تشخیص زودهنگام قابل درمان است.

 

علائم سرطان, علائم سرطان ریه, کم خونی نیز می‌تواند ناشی از سرطان کولورکتال باشد

 

کم خونی

وجود خون در مدفوع شما، مخصوصاً اگر ناشی از بواسیر نباشد، ممکن است نشانه سرطان کولورکتال باشد که سومین سرطان رایج در ایالات متحده است. کم خونی نیز می‌تواند ناشی از این سرطان باشد و باعث خستگی، سبکی سر و سرگیجه شما شود. در برخی موارد، کم خونی حتی می‌تواند اولین علامت این سرطان باشد. دلیل آن این است که سرطان کولورکتال می‌تواند باعث خونریزی در دستگاه گوارش شود.

 

خونریزی مقعدی ممکن است به راحتی تشخیص داده نشود. به عبارت دیگر، این خونریزی میکروسکوپی است و برای تشخیص آن نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارید. با گذشت زمان، از دست دادن خون می‌تواند منجر به کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون شود که به عبارت دیگر کم خونی را ایجاد می‌کند. بنابراین، در صورت داشتن هرگونه خونریزی مقعدی، بهتر است به زودی به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا به شما کمک کند تا علت آن را بررسی کنید.

 

صدای خشن

سرماخوردگی ممکن است موقتاً باعث از دست دادن صدای شما شود، اما در صورتی که گرفتگی صدا به صورت مداوم ادامه داشته باشد، باید به سرعت توسط پزشک ارزیابی شود. این ممکن است نشانه‌ای از سرطان حنجره باشد که به بافت‌های جعبه صوتی (حنجره)، جایی که تارهای صوتی شما قرار دارد، حمله می‌کند. سرطان حنجره ممکن است باعث گلودرد، گوش درد، توده‌ای در گردن یا گلو شود و همچنین به تیروئید، نای یا مری سرایت کند.

 

بنابراین، اگر شما گلودرد یا سرفه‌ای که از بین نمی‌رود، مشکل یا درد هنگام بلع، گوش درد، توده‌ای در گردن یا گلو، تغییر یا گرفتگی صدا دارید، بهتر است به سرعت به یک پزشک مراجعه کنید تا بررسی شوید.

 

علائم سرطان, علائم سرطان ریه, ناراحتی لگن از علائم سرطان تخمدان

 

نفخ شکم

درد یا نفخ گاه به گاه شکم یک شکایت رایج است که مختص سرطان نیست. ممکن است مشکل گوارشی داشته باشید، مانند سندرم روده تحریک پذیر . اما در موارد نادر، نفخ و ناراحتی لگن از علائم سرطان تخمدان است. سرطان تخمدان حدود 1.1 درصد از افراد مبتلا به تخمدان را در طول زندگی خود تحت تاثیر قرار می دهد. داشتن سابقه خانوادگی سرطان تخمدان می تواند به معنای افزایش خطر ابتلا به این بیماری باشد.

 

یک توده در گردن شما

توده در گردن ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. برخی از این دلایل شامل غدد لنفاوی متورم شده در نتیجه عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی، سرطان و یا دلایل نادر دیگر است. علاوه بر این، برآمدگی در عضلات گردن ممکن است به دلیل آسیب یا تورتیکولی ایجاد شود که در آن عضلات گردن باعث کج شدن سر یا چرخش سر به پهلو می‌شوند. توده‌هایی که به دلیل غده تیروئید ایجاد می‌شوند، معمولاً در جایی قرار می‌گیرند که غده تیروئید قرار دارد و می‌توانند ناشی از بیماری‌های تیروئیدی یا سرطان باشند.

 

همه توده‌های گردن در بزرگسالان و کودکان باید توسط یک پزشک متخصص بررسی شوند. اگر یک یا بیشتر توده در گردن دارید، باید به یاد داشته باشید که بیشتر توده‌های گردن در بزرگسالان سرطانی نیستند. با این حال، خطر ابتلا به سرطان گردن با افزایش سن و در افرادی که سیگار می‌کشند یا مقادیر زیادی الکل مصرف می‌کنند، افزایش می‌یابد. در هر صورت، برای تشخیص و درمان هرگونه توده در گردن، بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

 

علائم سرطان, علائم سرطان ریه, تغییرات غیرمعمول در منطقه سینه از علایم سرطان سینه

 

تورم یا فرورفتگی سینه

تغییرات غیرمعمول در منطقه سینه نباید نادیده گرفته شوند و به هر گونه تغییر در اندازه، شکل، تورم، توده جدید یا فرورفتگی پوست دقت شود. همچنین تغییرات پوستی در ناحیه نوک پستان یا سینه، از جمله فرورفتگی، چروکیدگی، پوسته پوسته شدن، قرمزی و تورم نیز باید مورد توجه قرار گیرند. در صورت تغییر در نوک سینه که به سمت داخل چرخیده است، ترشح از نوک پستان و یا توده جدید در ناحیه زیر بغل، باید به سرعت به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

 

انواع سرطان سینه شامل کارسینوم مجرای، کارسینوم لوبولار، سرطان سینه التهابی و بیماری پاژه پستان است. در صورت شکی در مورد هرگونه تغییر در منطقه سینه، بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی از مشکل شما بگیرد و درمان مناسبی را برای شما تجویز کند.

 

پوسته شدن یا ترشح نوک سینه

پوسته شدن و ترشح نوک سینه می تواند نشانه سرطان سینه باشد و در برخی موارد، ترشحات خونی یا زرد رنگ از نوک پستان مشاهده می شود. علاوه بر این، بیماری پاژه سینه نیز می تواند با خارش، سوزن سوزن شدن، پوسته پوسته شدن و ضخیم شدن پوست روی نوک پستان و آرئول همراه با ترشحات خونی یا زرد رنگ شود.

 

بنابراین، در صورت وجود هرگونه تغییرات پوستی، ترشحات غیرعادی از نوک سینه و یا هرگونه علائمی که در مورد ناحیه سینه نگرانی برانگیز هستند، بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی از مشکل شما بگیرد و درمان مناسبی را برای شما تجویز کند. به یاد داشته باشید که در صورت نادیده گرفتن تغییرات در ناحیه سینه، مشکل شما ممکن است پیشرفت کند و باعث مشکلات جدی‌تری شود.

 

درد استخوان

درد استخوان ممکن است نتیجه آسیب، عفونت یا پوکی استخوان باشد یا می تواند نشانه سرطان باشد.  

درد استخوان غیرقابل توضیح، به ویژه در ستون فقرات، لگن و دنده ها، ممکن است از علائم مولتیپل میلوما باشد. مولتیپل میلوما سرطان سلول های پلاسما است. سلول های پلاسما طبیعی در مغز استخوان یافت می شوند و بخش مهمی از سیستم ایمنی هستند. 

درد استخوان یا مفاصل در افرادی که علائمی مانند تب، خستگی یا کاهش وزن دارند می تواند نشانه سرطان خون ، نوعی سرطان خون و مغز استخوان باشد.

 

علائم سرطان, علائم سرطان ریه, غدد لنفاوی متورم در گردن یکی از نشانه های لنفوم هوچکین

  

درد بعد از نوشیدن الکل

شما می توانید با نوشیدن مقادیر زیاد الکل دچار خماری شوید. اما، در موارد نادر، درد غیرقابل توضیح پس از مصرف الکل نشان دهنده تشخیص لنفوم هوچکین است، سرطانی که در گلبول های سفید خون به نام لنفوسیت ها شروع می شود. لنفوسیت ها بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند.

 

یک مطالعه موردی منتشر شده مرد 31 ساله ای را توصیف می کند که لحظاتی درد شدید را پس از مصرف تنها دو تا سه جرعه الکل تجربه کرد. او به مدت سه ماه همین واکنش را داشت، بدون اینکه بعد از قورت دادن مایعات یا غذای دیگر دردی داشته باشد. بیوپسی از غدد لنفاوی تشخیص او را تایید کرد.

معمولاً برخی از این بیماران ممکن است غدد لنفاوی متورم در گردن یا قفسه سینه داشته باشند. به نظر می رسد مصرف الکل باعث ایجاد درد در این توده ها می شود.

لنفوم هوچکین تقریباً در هر نقطه از بدن می تواند شروع شود. شایع ترین نقاط غدد لنفاوی در قفسه سینه، گردن یا زیر بازوها هستند. 

 

علائم سرطان, علائم سرطان ریه, خون در ادرار  نشانه‌ای از عفونت شدید دستگاه ادراری

 

مشکلات ادراری

اگر شما احساس می کنید که باید همیشه ادرار کنید یا احساس ادراری ناگهانی دارید، ممکن است علائمی از عفونت دستگاه ادراری، مثانه بیش فعال یا دیابت نوع 2 باشد. همچنین، این علائم می‌تواند نشانگر سرطان مثانه باشد که به عنوان ششمین سرطان شایع در ایالات متحده شناخته می‌شود.

 

در مورد خون در ادرار، می‌تواند نشانه‌ای از عفونت شدید دستگاه ادراری باشد که به مثانه رسیده است، یا ممکن است نشانگر وجود سنگ کلیه باشد. اما به طور کلی، ادرار خونی در سرطان مثانه و یا کلیه به صورت نادری دیده می‌شود.

 

سرطان کلیه یکی از ده سرطان شایع در ایالات متحده است، اما در مردان دو برابر بیشتر از زنان دیده می‌شود. میانگین سن در زمان تشخیص این بیماری 64 سال است و در افراد زیر 45 سال بسیار نادر است.

 

چه زمانی باید به یک پزشک مراجعه کرد؟

به خاطر داشته باشید که هر علامت جدیدی که تجربه می کنید سرطان نخواهد بود. با این وجود، باید به تغییرات بدن و علائم جدید از جمله درد توجه زیادی داشته باشید.

هر گونه تغییر را به یک پزشک اطلاع دهید. پزشکان می‌توانند یک تاریخچه پزشکی کامل بگیرند، یک معاینه فیزیکی انجام دهند یا آزمایش‌های تشخیصی را برای تعیین اینکه چه اتفاقی می‌افتد تجویز کنند. هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید، زودتر می توانید خیال خود را راحت کنید و/یا درمان مناسب را دریافت کنید.

 

علاوه بر این، غربالگری های منظم را نادیده نگیرید. اهمیت غربالگری منظم سرطان را نمی توان نادیده گرفت. برخی از سرطان ها را می توان در مراحل اولیه، قبل از اینکه فرصتی برای رشد و گسترش پیدا کند، پیدا کرد.

 

علائم سرطان, علائم سرطان ریه, راههای پیشگیری از سرطان

 

چگونه می توانم خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهم؟

چندین تغییر در شیوه زندگی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان ایجاد کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد:

 

• سیگار نکشید: سیگار یکی از علل اصلی بسیاری از انواع سرطان از جمله سرطان ریه، مثانه و پانکراس است. اگر سیگار می کشید، ترک بهترین کاری است که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام دهید.

• رژیم غذایی سالم داشته باشید: خوردن یک رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند. اجتناب از غذاهای فرآوری شده، گوشت قرمز و نوشیدنی های شیرین نیز مهم است.

• به طور منظم ورزش کنید: ورزش منظم می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان روده بزرگ، سینه و آندومتر کمک کند. حداقل 30 دقیقه ورزش متوسط ​​مانند پیاده روی سریع در بیشتر روزهای هفته را هدف قرار دهید.

• از پوست خود محافظت کنید: قرار گرفتن در معرض اشعه UV خورشید می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. از کرم های ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید، لباس های محافظ بپوشید و از سولاریوم خودداری کنید.

• واکسن بزنید: واکسن هایی برای برخی از انواع سرطان مانند واکسن HPV برای سرطان دهانه رحم و واکسن هپاتیت B برای سرطان کبد موجود است.

• مصرف الکل را محدود کنید: نوشیدن الکل می تواند خطر ابتلا به چندین نوع سرطان از جمله سرطان سینه، کبد و روده بزرگ را افزایش دهد.  

• معاینات منظم را انجام دهید: غربالگری های منظم سرطان، مانند ماموگرافی و کولونوسکوپی، می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان در زمانی که قابل درمان است کمک کند.

با ایجاد این تغییرات در سبک زندگی، می توانید خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهید و سلامت و رفاه کلی خود را بهبود بخشید.

 

نتیجه

برخی از علائم، مانند توده در سینه یا خال های مشکوک، احساس فوریت را در ما ایجاد می کنند، زیرا می توانند علائم هشدار دهنده سرطان باشند. تنها راه برای اطمینان از اینکه آنها چیست مراجعه به یک پزشک متخصص است.

 

هر گونه علائم جدید یا ناآشنا ( تورم در گردن، گوش درد، یا زخم های پوستی) مستلزم مراجعه به یک پزشک متخصص است. چه علامت سرطان باشد یا نه، هر چه زودتر تشخیص داده شود، سریعتر شما و یک پزشک می توانید اقدامات مناسب را انجام دهید.

 

گردآوری:بخش سلامت موزستان 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×